Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Ministerstvo školství rozdělí dalších šest miliard, mohou jít na asistenty pedagoga i chůvy

Ministerstvo školství má připravených šest miliard korun z evropských fondů na podporu škol a školek v celé ČR. Peníze z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání si mezi sebe rozdělí nově i základní umělecké školy či zařízení nabízející volnočasové aktivity. Úspěšní žadatelé budou moci hradit například školní asistenty, psychology, speciální pedagogy nebo chůvy do školek.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
Ministerstvo školství rozdělí dalších šest miliard, mohou jít na asistenty pedagoga i chůvy

Získat finanční podporu umožní institucím aktuální výzva „Šablony II“, která byla vyhlášena na konci února. Základní školy tak mají možnost získat evropské dotace kromě asistentů nebo psychologů i na kariérové poradce. Dosud tuto možnost měly jen střední a vyšší odborné školy.

MŠMT se ve výzvě snaží cílit také na propojení teorie s praxí. Novinkou jsou šablony na realizaci projektových dnů, na IT podporu výuky, rovněž na aktivity zapojující do výuky specialisty z praxe či umělce.

„Chceme podporovat smysluplné učení, samostatnost a angažovanost žáků a propojení školy se životem za jejími zdmi. Projektové dny umožní dětem podívat se ze školních lavic přímo do praxe či do prostředí, o kterém se zrovna učí,“ vysvětluje Václav Velčovský, náměstek ministra pro řízení sekce operačních programů.

Peníze na chůvy pro dvouleté

Mateřské školy budou moci opět usilovat o finance na chůvy, které jim s péčí o dvouleté děti pomáhají už díky dotacím získaným v první vlně projektů. Právě o tuto personální podporu byla ze strany školek velká poptávka. Novinky již psaly, že ve školkách je v současnosti téměř 45 tisíc batolat. [celá zpráva]

Rozdílem oproti předchozí výzvě pro MŠ a ZŠ je snížení minimální výše dotace z 200 tisíc korun na 100 tisíc. „Reagujeme na aktuální potřeby regionálního školství a chceme umožnit čerpání co největšímu počtu oprávněných žadatelů, tedy i těm nejmenším školám,“ dodal Velčovský.

Zájem o dotace roste. Díky jinému programu, který spravuje ministerstvo práce, dostanou základní školy necelé tři miliardy na rekonstrukce a rozšiřování kapacit svých tříd. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků