Hlavní obsah
Mimozemšťané mají v představách lidí mnoho různých podob. Foto: Petr Horník, Právo

Mimozemšťani jsou nám hodně podobní, soudí vědci

Mimozemšťani jsou lidem podobní nejen fyzicky, ale budou sdílet rovněž sklony k chtivosti, násilí a využívání jiných. Přední britští vědci na konferenci o mimozemském životě dali podle serveru Telegraph najevo, že nevěří v kontakt s inteligentním želé.

Mimozemšťané mají v představách lidí mnoho různých podob. Foto: Petr Horník, Právo
Mimozemšťani jsou nám hodně podobní, soudí vědci

Vzpřímené postavy na dvou nohách jsou podle profesora Simona C. Morrise z Cambridge jsou nejpravděpodobnějším modelem. A rozhodně bychom se měli mít před mimozemšťany na pozoru podle pořekadla  "podle sebe soudím tebe".

Dá se však také očekávat, že první reakce na zjištění, že nejsme ve vesmíru sami, bude podle profesora Alberta Harrisona z University of California stejná na obou stranách - potěší. Až bližší kontakt by mohl leccos pokazit.

Darwinovská trajektorie evoluce

Evoluční paleobiologové jsou přesvědčeni, že se evoluce života na Zemi podobné planetě ubírala po podobných cestách. Nejde jen o počáteční vývoj z podobných sloučenin, ale i o další vývoj, jehož pravidla poprvé formuloval Charles Darwin.

„Je těžké si představit evoluci na cizích planetách, které by se odvíjely jinou než Darwinovou cestou,“ uvedl profesor Morris. Podle něj je konečná množina možností v rámci evoluce svým způsobem svazující.

„Pochybuji, že mimozemšťané budou žít ve formě kapek. Jestliže tam někde existují mimozemšťané, vyvíjeli se jako my. Budou mít oči a chodit po dvou nohách,“ řekl Morris s tím, že pokud překonají mezihvězdný prostor dříve než my, mohli by sice přijít v míru v rámci hledání života ve vesmíru, ale možná i kvůli hledání vody, surovin a paliva.

Ve vesmíru je podezřelé ticho

Nicméně Morris patří i ke skeptikům a domnívá se, že vzhledem k tomu, že většina vesmíru je starší než naše část, měli jsme už o mimozemšťanech slyšet. „Je tam nějak ticho. Podezřele ticho. Osobně si nemyslím, že tam někdo je,“ řekl Morris během své přednášky na konferenci pořádané vědeckou Královskou společností. Vyspělé civilizace by podle něj byly slyšet a elektromagnetické vlny by už na Zemi dorazily.

Nicméně jiný odborník Frank Drake upozorňuje, že i Země se začíná stávat hůře elektromagneticky čitelnou pro vesmírné dálavy kvůli postupující digitalizaci. V případě pokročilých civilizací hluboko ve vesmíru je možné, že jsme jejich vysílání ani nestačili zachytit.

Davies: Mimozemšťany nejsnáze najdeme na Zemi

Naopak jeho kolega, britský fyzik Paul Davies, tvrdí, že mimozemský život existuje přímo před našima očima, ale my ho nevidíme. Ovšem nejde o nic mediálně senzačního. Podle něj jde o mikroskopické organismy, které žijí v nehostinných místech. Dosud jsme je přehlíželi, protože jsou radikálně odlišné od forem života, které známe. Domnívá se, že život na Zemi přišel a odešel již mnohokrát v dějinách planety.

Profesor Colin Pillinger, který byl vedoucím mise sondy Beagle 2 vyslané na Mars, však zdůrazňuje, že by se věda neměla unášet sci-fi domněnkami. Mars je podle něj nejlepším místem pro ověření teorií, jakým způsobem se ubírala evoluce jinde než na Zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků