Hlavní obsah
 

Letadlo na solární pohon, které má příští rok obletět svět, poprvé vzlétlo

První zkušební let v pondělí podnikl nový letoun na solární pohon Solar Impulse 2. Švýcarští piloti Bertrand Piccard a André Borschberg s ním chtějí příští rok obletět svět. Stroj odstartoval krátce po 7.30 hod. z letiště ve švýcarském Payerne na dvouhodinový let, uvedla agentura AFP. Termíny dalších zkušebních letů zatím nejsou známy.

 
Letadlo na solární pohon, které má příští rok obletět svět, poprvé vzlétlo

Solar Impulse 2 je vylepšenou verzí podobného letounu, s nímž již oba piloti provedli řadu úspěšných cest, včetně nepřerušovaného nočního letu.

Loni s ním po etapách přeletěli napříč Spojenými státy. O rok dříve letoun zvládl stejným způsobem i cestu z Maroka do Švýcarska a zpět. Tehdy šlo o první mezikontinentální let letadla na sluneční pohon.

Letadlo na solární phon při svém prvním zkušebním letu

Foto: Denis Balibouse, Reuters

Solar Impulse 2 má zejména dokonalejší lithiové baterie, jež uchovávají energii získanou ze Slunce pomocí 7248 fotovoltaických článků o celkové hmotnosti 633 kilogramů.

Umožňují stroji podle švýcarských pilotů teoreticky neomezenou samostatnost. Jen v noci je nutné letět rychlostí maximálně 46 kilometrů za hodinu, aby se baterie nevyčerpaly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků