Hlavní obsah
Slavný dokumentarista David Attenborough Foto: Profimedia.cz

Legendární popularizátor přírody David Attenborough slaví 90. narozeniny

Britský moderátor, filmař a přírodovědec sir David Attenborough je již přes šest desetiletí popularizátorem přírodních věd a známým průvodcem světem zvířat a rostlin. Renomé si získal mezi odborníky i laickými televizními diváky. Natočil dokumentární cykly na stanici BBC, jako Modrá planeta či Život na Zemi. Attenborough, který v neděli slaví devadesátiny, je známým zastáncem evoluce.

Slavný dokumentarista David Attenborough Foto: Profimedia.cz
Legendární popularizátor přírody David Attenborough slaví 90. narozeniny

„Kamkoliv jsem se podíval, šokovaly mě podivuhodné tvary a barvy, na které jsem naprosto nebyl připraven. Z takové nádhery a plodnosti, jimiž příroda hýřila, jsem se nikdy nevzpamatoval,” řekl ke své vůbec první návštěvě západní Afriky.

Attenborough si vždy uměl vyhledat ty pravé odborníky, spolupracovat s nimi a zpopularizovat jejich poznatky tak, aby to bylo přitažlivé i pro laiky. Jeho pořadům nechybí propracovaný scénář ani vtipný a věcný komentář.

Dokumenty i knihy

Dokladem toho je divácká obliba dokumentárních sérií a filmů jako Život na Zemi (1979), Živá planeta (1984), Zázraky života (1990), Life in the Freezer (1993), Soukromý život rostlin (1995), Ptačí svět (1998), Modrá planeta (2001), Život savců (2002), Planeta Země (2006), Afrika (2013) nebo Triumf obratlovců (2013).

Attenborough filmy často doprovází i oblíbenými stejnojmennými knihami, některé z nich vyšly koncem 80. let i v bývalém Československu.

Zásluha i na rozšíření Monty Pythonů

Jeho kariéra je spjata s televizní stanicí BBC, kam nastoupil v roce 1952. O dva roky později začal točit přírodovědné seriály. V BBC se věnoval i rozhlasovému vysílání o politice, archeologickým průvodcům, povídkám či náboženským programům.

V roce 1965 začala vysílat BBC Two, na jejímž řízení se Attenborough podílel. Má mimo jiné zásluhu na rozšíření Monty Pythonova létajícího cirkusu do světa. V roce 1969 byl jmenován programovým ředitelem obou stanic BBC.

Po ochránci přírody se jmenuje několik druhů

David Frederick Attenborough se narodil 8. května 1926 v Londýně jako prostřední ze tří synů rektora Leicesterské univerzity. Jeho rodiče za druhé světové války adoptovali dvě židovské dívky z Evropy.

David se od dětství zajímal o zvířata a také se jim celý život - s výjimkou dvou poválečných let, kdy sloužil u královského loďstva - profesionálně věnoval. Vystudoval geologii a zoologii v Cambridgi. V roce 1983 se stal členem britské Královské společnosti pro ochranu přírody.

Attenborough, který při práci využívá i nejmodernější technologie, získal za svoji práci řadu čestných titulů a ocenění, mimo jiné Descartesovu cenu za popularizaci vědy. V roce 1985 byl povýšen do šlechtického stavu.

Jeho jménem bylo pojmenováno několik živočišných či rostlinných druhů, například nově objevený druh australského pavoukovce (Prethopalpus attenboroughi), mamutí masožravá rostlina (Nepenthes attenboroughii) nebo vyhynulá ryba Materpiscis attenboroughi, která žila před 380 milióny let.

Známý bratr Richard

Attenborough je vdovcem, s manželkou Jane Elizabeth žil v letech 1950 až 1997. Narodily se jim dvě děti - Robert a Susan.

Jeho starším bratrem byl známý režisér, herec a producent Richard Attenborough, který zemřel v roce 2014 ve věku 90 let. Jeho doménou byly výpravné životopisné a válečné snímky.

Nejvíce se proslavil monumentální osmioscarovou epopejí Gándhí, dále natočil filmy Mladý Winston, Volání svobody, Chaplin, Krajina stínů či Láska a válka. Jako herce si ho veřejnost pamatuje zejména z Jurského parku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků