Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky/Reuters

Která místa se potopí jako první, když roztají ledovce? Jsou dvě možnosti

Pokud bude pokračovat oteplování planety a tání ledovců, zemské podnebí se výrazně změní. Některá místa bude trápit sucho, jiná zase záplavy. Některá města zcela zmizí pod mořem. Jako první se rozhodne o osudu východního pobřeží Spojených států. Upozornil na to deník The Guardian.

Ilustrační foto Foto: Novinky/Reuters
Která místa se potopí jako první, když roztají ledovce? Jsou dvě možnosti

Zemská kůra plave na povrchu tekutého pláště. Pokud je pevnina zatížena několika kilometry ledu, klesne hlouběji. To je případ Antarktidy a Grónska, které jsou pokryty vrstvou ledu silnou dva až tři kilometry.

Jestliže Antarktida roztaje, hmotnost ledu přestane tlačit na kontinent a ten se pak zvedne, domnívá se fyzik Mark Miodownik z londýnské Univerzity College.

Jedná se o takzvaný postglaciální odraz. To platí i o Grónsku, s nímž se v případě roztání ledu zvedne i část Severoamerické tektonické desky.

Jde o to, kde to začne

Jde tedy o to, která oblast začne tát jako první. Bude-li to Grónsko, mohou o relativním štěstí hovořit Spojené státy. Ušetřena zůstanou velkoměsta v pásu od Miami na Floridě po megalopoli BosWash (aglomerace mimo jiné Bostonu, New Yorku, Washingtonu, Filadelfie či Baltimoru).

Střední část země by ale v takovém případě postihlo extrémní sucho.

Pokud se ale jako první rozpustí led v Antarktidě, pak se jižní tektonické desky zvednou jako první a celá Severní Amerika půjde pod vodu nejdříve. Následovat budou i další pobřeží, pravděpodobně tichomořské ostrovy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků