Hlavní obsah
Komety jsou oblíbenými objekty k pozorování Foto: Profimedia.cz

Kometu Elenin neuvidíme, rozpadla se

Kometa Elenin, která měla být podle některých astronomů viditelná pouhým okem, se podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd prakticky rozpadla. Na jejím místě je na obloze obtížně pozorovatelný oblak prachu.

Komety jsou oblíbenými objekty k pozorování Foto: Profimedia.cz
Kometu Elenin neuvidíme, rozpadla se

Pokusy zachytit pozůstatek komety jsou podle Suchana zatím nejisté. Někteří astronomové hlásí pozorování velkého prachového oblaku s jasností 11 až 12 magnitud (hranice pozorovatelnosti pouhým okem je pět až šest magnitud), který je viditelný pouze z velice tmavých oblastí na Zemi velkými astronomickými teleskopy.

Kometa proletěla 10. září přísluním a tuto neděli se měla přiblížit na nejmenší vzdálenost k Zemi, asi na 35 miliónů kilometrů.

Poprvé byla kometa Elenin zaznamenána 10. prosince 2010. Ruský pozorovatel Leonid Elenin ji nalezl na snímcích pořízených na observatoři v Novém Mexiku v USA. V době objevu se kometa nacházela 647 miliónů kilometrů od Země. Vzdálenost Země od Slunce se pohybuje kolem 150 miliónů kilometrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků