Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Kapři se otáčejí severojižním směrem, vyzkoumali čeští vědci

Kapři ponechaní v klidu se velmi často natáčejí severojižním směrem. Zjistil to tým badatelů z České zemědělské univerzity (ČZU), Univerzity Karlovy a University Duisburg-Essen, podle nichž souvisí tento "šestý smysl" s geomagnetickým polem. Své závěry už publikovali v renomovaném vědeckém časopise PLOS ONE.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Kapři se otáčejí severojižním směrem, vyzkoumali čeští vědci

"Vědci fotografovali ryby v kruhových kádích, z nichž dočasně odstranili přívody vzduchu, aby nezkreslovaly výsledky. Po vyhodnocení nebyla statisticky významná žádná jiná orientace než severojižní," popsal mluvčí České zemědělské univerzity Josef Beránek. Výzkum zahrnoval přes 800 měření více než 14 000 ryb v 80 kádích umístěných ve 25 lokalitách.

Praktické využití výsledků výzkumu u kaprů vědci neuvedli, severojižním směrem se ale staví více zvířat. Šestý smysl jim zřejmě pomáhá při orientaci.

Vědci z ČZU a z Essenu už před čtyřmi lety spolupracovali na studii, podle níž skot a jeleni také na pastvě využívají magnetického smyslu a často odpočívají v severojižní ose. Výzkum se tehdy týkal více než 8000 kusů dobytka na několika stovkách různých pastvin a téměř 3000 jelenů ve 250 lokalitách.

Nyní se vědci chtějí věnovat šestému smyslu psů.

Podobných prací bylo dosud publikováno jen málo. Například lososům tento šestý smysl pomáhá spolu s čichem v orientaci při návratu do řek, kde přišli na svět.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků