Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Ve vesmíru je třikrát víc hvězd, než se dosud předpokládalo. Tvrdí to na základě svých objevů američtí vědci v britském časopise Nature. Mnohem víc je podle nich malých slabě zářících hvězd v některých galaxiích. Dá se předpokládat, že je také daleko více vzdálených planet obíhajících kolem těchto hvězd.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Hvězd je prý třikrát víc, než se myslelo

Jinému týmu se údajně poprvé podařilo prozkoumat atmosféru jedné ze známých planet mimo naši sluneční soustavu.

Počet všech hvězd není možné spočítat. V každé galaxii jsou jich stovky až tisíce miliard. Naše Mléčná dráha má přibližně 300 miliard hvězd.

Tým pod vedením Pietera van Dokkuma z Yaleovy univerzity pátral na astronomické observatoři W. M. Kecka na Havajských ostrovech po takzvaných červených trpaslících. To jsou hvězdy, které jsou jen asi desetkrát až dvacetkrát hmotnější než naše Slunce, ale září tak slabě, že se dosud jejich existence dala doložit jen v Mléčné dráze a v sousedních galaxiích.

Vysoce citlivá pozorovací zařízení Keckovy observatoře zachytila červené trpasličí hvězdy poprvé i v osmi vzdálenějších a na hvězdy obzvlášť bohatých galaxiích. Jejich vzdálenost od Země je 50 až 300 miliónů světelných let. Jeden světelný rok přitom odpovídá zhruba deseti biliónům kilometrů.

 

Obvykle předpokládáme, že se ostatní galaxie podobají té naší.
Astronom Charlie Conroy

 

Ve vzdálených galaxiích, které patří do skupiny eliptických galaxií, je prý výskyt červených trpaslíků dvacetkrát četnější než v Mléčné dráze, která je galaxií spirálovou. Tím se zmnohonásobuje odhadovaný počet hvězd ve vesmíru. "Nikdo nevěděl, kolik je těchto hvězd," poznamenal Dokkum.

"Obvykle předpokládáme, že se ostatní galaxie podobají té naší. Toto ale ukazuje, že jsou možné i jiné poměry," řekl jeden z týmu astronomů Charlie Conroy.

Možná existují milióny Zemí 

Objev amerických vědců údajně dal odpověď na dlouho diskutované otázky týkající se nejen množství hvězd, ale i planet. "Možná existují milióny Zemí, které obíhají kolem těchto hvězd," řekl Dokkum. Nově objevení červení trpaslíci mají většinou více než deset miliard let, takže bylo dost času, aby se na jejich planetách případně vyvinuly složité formy života.

Dalšímu týmu německých a amerických astronomů se podle aktuálního vydání Nature podařilo poprvé prozkoumat atmosféru jedné z exoplanet, tedy planet mimo naši sluneční soustavu. Na planetě s katalogovým číslem GJ 1214b, vzdálené od Země asi 40 světelných let, je prý velké množství vodních par a planeta je možná zahalena do hustých mračen. Možná se na jejím povrchu nachází vřící oceán.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků