Hlavní obsah

Evropský program Marie Curie financoval už 50 000 výzkumných pracovníků

Evropský program akcí Marie Curie poskytující finanční prostředky mladým vědcům, kteří patří k nejlepším na světě, financuje již svého 50 000. příjemce. Od svého zahájení v roce 1996 podpořil program odbornou přípravu vědců 100 různých národností, kteří pracují v 70 zemích.

Evropský program Marie Curie financoval už 50 000 výzkumných pracovníků

„Program akcí Marie Curie umožňuje rozvoj vynikajícím vědcům, kteří představují úhelný kámen znalostní ekonomiky, ke které Evropa směřuje. Program umožňuje nejperspektivnějším vědcům získat zahraniční zkušenosti, v Evropě a mimo ni, a dává nám možnost přilákat nejlepší mladé vědce ze zemí mimo EU, aby Evropa mohla mít prospěch z jejich talentu, “ uvedla komisařka Androulla Vasilliou, která je za program zodpovědná.

Z 50 000 vědců, kteří dosud obdrželi stipendia z programu Marie Curie, bylo 40 % žen. Programu se od roku 2007 zúčastnilo téměř 6300 universit, výzkumných organizací a vědeckých společností z celého světa (z toho 5140 z EU). Rozpočet programu Marie Curie pro období 2007–2013 činí 4,7 miliardy EUR a 80 % financí je věnováno na odbornou přípravu vědců do 35 let.

Nejvíc vědců přijala Británie

Spojené království, dále Německo, Francie, Španělsko, Nizozemsko a Itálie patří mezi země, které v rámci programu Marie Curie přijaly největší počet vědců. Zájem o tento program však roste v celé Evropě; celkový počet žádostí o stipendia se v posledních třech letech zvýšil o 65 % a očekává se, že počet vědců účastnících se programu dosáhne ke konci roku 2013 devadesáti tisíc.

Na odborné přípravě vědců financované z EU se aktivně podílí několik nositelů Nobelovy ceny. V posledních pěti letech to byli Françoise Barré-Sinoussiová (Nobelova cena za medicínu v roce 2008), Albert Fert a Peter Grünberg (Nobelova cena za fyziku v roce 2007) a Jean Marie Lehn (Nobelova cena za chemii, 1987). Řada vědců, kteří se účastní stávajících projektů programu Marie Curie nebo se jich v minulosti účastnili, se již dočkala uznání své práce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků