Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky

Evoluční skok zajistila docela malá genetická změna před 500 milióny let

Jen změna dvou „písmen” v genetickém kódu zajistila podle nového výzkumu zásadní změnu, která ovlivnila evoluci živočichů na Zemi. Jejím výsledkem byl totiž moderní reprodukční systém.

Ilustrační foto Foto: Novinky
Evoluční skok zajistila docela malá genetická změna před 500 milióny let

"Pokud by tato dvojmutace nenastala, naše těla by musela dodnes používat různé mechanismy, které regulují těhotenství, libido, reakci na stres, funkci ledvin, zánět a vývoj mužských a ženských vlastností v pubertě," uvedl profesor Joe Thornton, specialista na lidskou genetiku a evoluci z University of Chicago. Změna dvou písmen (dvou aminokyselin) v genetickém kódu vyústila v 70 000 následných změn.

Jeho studie dokazuje, jak dalekosáhlý význam mohou mít i zcela nepatrné mutace. Zároveň se tak podle serveru Wired zlepšuje představa genetiků o tom, jak genetický kód funguje a jak se dá měnit. Výzkum má podle Thortona zásadní význam pro rozvoj cílených léků proti genetickým mutacím, které mají pro jedince i zhoubné důsledky.

Výzkumný tým sledoval historické stopy bílkovin, které hrají významnou roli při reprodukci a vývoji. Společný základ pro různé proteiny tvořil estrogen. Genetici tedy hledali změny, které vedly k produkci dalších proteinových receptorů, které souvisí s produkcí hormonů jako je testosteron, progesteron a stresový hormon kortizol. Následně vytvořili počítačový model a určili posloupnost vývoje.

Zjistili, že zhruba před 500 milióny let začaly steroidy vytvářet vazby a rozeznávat jiné hormony. Následně prodělaly rozličné mutace.

Vědci ale nakonec identifikovali pouhé dvě základní změny, které vyústily v patřičnou sekvenci ovlivňující v konečném důsledku lidskou reprodukci, růst, imunitu i riziko rozvoje rakoviny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků