Hlavní obsah
Okapi ve Dvoře Králové. Ilustrační foto. Foto: Kateřina Lochovská/Safari Park Dvůr Králové

Dvorská zoo se snaží chránit ohrožené okapi

Okapi, přirozeně žijících v Demokratické republice Kongo, zbývá na světě jen několik tisíc. Ochranu těchto nejbližších příbuzných žiraf ve volné přírodě finančně podporuje i Safari park Dvůr Králové, který jako jediný v ČR a na Slovensku tato zvířata chová. Novinky o tom informovala tisková mluvčí dvorské zoo Andrea Jiroušová.

Okapi ve Dvoře Králové. Ilustrační foto. Foto: Kateřina Lochovská/Safari Park Dvůr Králové
Dvorská zoo se snaží chránit ohrožené okapi

„Pomáhat zvířatům přímo v místě jejich přirozeného výskytu je jedním ze základních úkolů moderních zoologických zahrad. Organizace Okapi Conservation Project (OCP) pracuje v nesnadných podmínkách politicky nestabilního Konga už 31 let. Je tak nejvýraznější institucí, která volně žijící okapi chrání,“ uvedl ředitel Safari parku ve Dvoře Králové Přemysl Rabas.

Okapi ve Dvoře Králové: samice Qira

Foto: Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové

Vedoucí zahraničních projektů parku Jan Stejskal připomíná, že práce v terénu může být skutečně i velmi nebezpečná. „V roce 2012 napadli záchovnou stanici pro okapi ozbrojení rebelové. Během incidentu zahynulo sedm lidí a bylo postříleno všech 14 okapi, které se ve stanici v tu chvíli nacházely,“ popsal jeden tragický incident.

Zachránit tropické lesy

Hlavním cílem projektu na záchranu okapi je zastavit ničení tropických lesů Ituri, které jsou domovem nejen pro okapi, ale i pro další vzácné druhy, jako jsou například pralesní sloni či šimpanzi.

Okapi v pralese zachycený fotopastí

Foto: Okapi Conservation Project

„Problémem je zejména nekontrolovaná těžba surovin a neudržitelné zemědělství, se kterým je spojeno mohutné kácení lesů a zanášení nepůvodních druhů. Výjimkou není ani pytlačení, které vzrostlo zejména v období občanských válek, kdy i okapi byla lovena pro maso,“ vysvětlil Stejskal.

Doplnil, že drancováním pralesa trpí nejen zvířata, ale i původní obyvatelstvo, kmeny Pygmejů, jejichž přežití je velmi úzce spjato se zachováním původního prostředí.

Tým Okapi Conservation Project působí v chráněné přírodní rezervaci „Okapi“, která zabírá zhruba jednu pětinu pralesa Ituri. Snaží se zajistit přímou ochranu okapi a dalším druhům. Jen za rok 2017 se rangerům, spadajícím pod vládní Institut pro ochranu konžské přírody, ve spolupráci s OCP podařilo chytit přes 140 pytláků a odstranit okolo 3000 nastražených ok.

Okapi ve volné africké přírodě zachycený fotopastí

Foto: Okapi Conservation Project

Zároveň organizace dlouhodobě pracuje s místními komunitami, učí je šetrným metodám získávání obživy, poskytuje vzdělání nebo pomáhá zajišťovat lékařskou pomoc.

Okapi se stala vlajkovým zvířetem a symbolem pro všechna chráněná území v Kongu. V lesích Ituri žije nejpočetnější populace v řádu několika tisíců, menší skupina čítající několik stovek byla zaznamenána asi 200 kilometrů jižně od této oblasti v národním parku Maiko. V roce 2006 byl po více než 50 letech potvrzen výskyt rovněž v národním parku Virunga při hranicích s Rwandou.

Okapi ve Dvoře Králové: samec Ewango

Foto: Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové

Celkový počet okapi ve volné přírodě se odhaduje nesnadno, jelikož se je tam daří spatřit pouze výjimečně. Podle některých odhadů je jich méně než 10 tisíc, dle jiných možná i přes 30 tisíc. Počet zvířat ve volné přírodě však každopádně podle odborníků klesá.

Okapi ve Dvoře Králové

S chovem okapi začal dvorský safari park v roce 2004, kdy tam dorazil samec Deto. Později získal pár, který se úspěšně rozmnožil v roce 2008. Prvním přírůstkem se stal samec Ewango. Kromě tohoto samce putovala všechna zvířata v průběhu let do jiných evropských zoo. Nyní, po loňském po příjezdu samice Qiry, má dvorská zahrada šanci obnovit znovu chov těchto kopytníků. Ewango a Qira by měli být poprvé spojeni během roku 2019.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků