Hlavní obsah

Dvě české univerzity zabodovaly v hodnocení The Times

Dvě české univerzity se umístily mezi prvními 400 z 8000 hodnocených v prestižním žebříčku britských The Times (Times Higher Education Supplement), který byl dnes zveřejněn. Tradičně nejvýše hodnocená česká univerzita – Univerzita Karlova (UK) – se umístila na 229. místě, České vysoké učení technické (ČVUT) obsadilo 394. příčku.

Dvě české univerzity zabodovaly v hodnocení The Times

Zároveň byl zveřejněn tento žebříček pouze pro technologické univerzity, kde se ČVUT dostalo dokonce na 171. místo, což je zlepšení o více než 50 míst oproti loňskému roku.

„ČVUT již před dvěma lety zavedlo nový motivační systém financování výzkumu pro své akademické pracovníky, který se výrazně podílí na zlepšení pozice ČVUT v mezinárodních hodnoceních,“ říká profesor Václav Havlíček, rektor ČVUT.

Podle mezinárodně uznávaných standardů díky tomuto systému v letošním roce vzrostl meziročně výkon ČVUT ve výzkumu o 19% podle databáze Web of  Science, zatímco výkon České republiky jako celku vzrostl o 6%. Výkon ČVUT ve výzkumu je hodnocen centrálně napříč univerzitou a motivační bonusy jsou poukazovány přímo zaměstnancům. Nejlepší profesoři takto získají významné posílení svých mezd.

Také v oblasti studia se ČVUT v posledních několika letech silně zaměřuje na zvyšování kvality. V letošním roce například proběhl průzkum mezi absolventy ČVUT s ohledem na jejich uplatnění v praxi podle jednotlivých studijních programů. Ukazuje se, že absolventi ČVUT dosahují poměrně rychle řídicí pozice a tomu odpovídají i jejich mzdy.

„Výsledky letošního mezinárodního hodnocení pro The Times Higher Education Supplement považujeme za ocenění výborné práce všech pracovníků a studentů ČVUT. Hodnocení potvrzuje, že ČVUT se důraz na zvyšování kvality výzkumu i výuky na úkor kvantity vyplácí a v mezinárodním srovnání rychle stoupá. Věříme, že by se nám mohlo brzy podařit dostat se do třetí stovky na světě,“ doplňuje prorektor ČVUT Jaroslav Kuba.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků