Hlavní obsah
Zatím není jasné, která složka v kávě je přínosná pro játra. Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Dva šálky kávy denně podle vědců zásadně sníží riziko cirhózy

Vypití dvou šálků kávy výrazně sníží riziko vzniku cirhózy jater – prý o 43 procent. Při pravidelném pití čtyř šálků denně je údajně hrozba o 65 procent nižší. Podle britského deníku The Daily Telegraph to tvrdí vědci z britské Southampton University.

Zatím není jasné, která složka v kávě je přínosná pro játra. Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Dva šálky kávy denně podle vědců zásadně sníží riziko cirhózy

„Cirhóza je potenciálně smrtící a neexistuje pro ni léčba. Proto je důležité, že riziko cirhózy lze omezit konzumací kávy – levného a dobře snášeného nápoje,“ řekl šéf výzkumu Oliver Kennedy. Přiznal ale, že není jasné, co v kávě na játra tak přínosně účinkuje. „Káva je složitá směs obsahující stovky chemických sloučenin a není známo, která z nich odpovídá za ochranu jater,“ řekl.

Jeho tým analyzoval údaje devíti dřívějších výzkumů, jež obsáhly informace celkem o 430 tisících pacientech, z nichž 1990 mělo cirhózu. Údaje se srovnávaly s konzumací kávy, z čehož vyšlo, že šálek denně sníží hrozbu nemoci asi o pětinu, pravidelné pití tří šálků až o 57 procent.

Dvě strany mince

Ročně umírá ve světě na cirhózu jater přes milión lidí. Nemoc vyvolává nejen nadměrná konzumace alkoholu, ale i poruchy imunity, žloutenka a ztučnění jater. Konzumace kávy – a to i umírněná – na druhé straně nese jiné zdravotní problémy, a to v podobě vyššího rizika srdečních onemocnění a cukrovky.

Anketa
Kolik šálků kávy denně vypijete?
Jeden až dva
52.2 %
Tři až čtyři
30.4 %
Pět a více
4.8 %
Kávu piji jen občas
6.5 %
Kávu nepiji
6.1 %
Celkem hlasovalo 1833 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků