Hlavní obsah
Mezi nejvíce zasažené druhy patří například gorila východní nížinná. Foto: Profimedia.cz

Drancování planety: Za půl století zmizely dvě třetiny volně žijících zvířat

Populace volně žijících živočichů se od roku 1970 do roku 2016 zmenšily v průměru o dvě třetiny, upozorňuje Světový fond na ochranu přírody (WWF) ve své nyní zveřejněné zprávě. Za hlavní důvody pokládá kácení lesů kvůli zemědělství, nadměrný rybolov a obchod s divokými zvířaty.

Mezi nejvíce zasažené druhy patří například gorila východní nížinná. Foto: Profimedia.cz
Drancování planety: Za půl století zmizely dvě třetiny volně žijících zvířat

Populace savců, ptáků, obojživelníků, plazů a ryb se v letech 1970 až 2016 zmenšily v průměru o 68 procent, uvádí zpráva, která celosvětově sledovala 20 811 populací a 4392 druhů zvířat. Přičemž trend nezpomaluje.

Může za to člověk, který chce jíst

Mezi nejvíce zasažené druhy patří sladkovodní živočichové, gorily východní nížinné v Konžské demokratické republice nebo papoušek šedý v Ghaně.

S odlesňováním a zvýšenou interakcí mezi volně žijícími zvířaty, domácími zvířaty a člověkem se zvyšuje šance rozšíření zoonotických nemocí, jako je ebola nebo covid-19.
Fran Priceová, WWF

„Hlavním důvodem tohoto dramatického úbytku je odlesňování a v širším smyslu úbytek přirozeného prostředí způsobený tím, jak produkujeme a konzumujeme jídlo,” přiblížila Fran Priceová, která ve WWF vede oddělení zabývající se stavem lesů.

Konkrétně poukázala na komerční zemědělství v tropických a subtropických oblastech, včetně produkce palmového oleje, sóji a hovězího masa.

Mizení tropických lesů

Tropické lesy v loňském roce mizely závratnou rychlostí. Každých šest sekund zmizel les o rozloze jednoho fotbalového hřiště, píše zpravodajská a informační společnost Thomson Reuters Foundation s tím, že jejich ochrana je považována za klíčovou v boji s klimatickými změnami, a to díky tomu, že pohlcují oxid uhličitý.

Ochrana existujících a obnova poškozených lesů podle ekologů pomůže snížit riziko záplav, zpomalit globální oteplování a ochránit biodiverzitu.

Vědci se domnívají, že rozsáhlé mýcení lesů je také hlavním faktorem v šíření nemocí přenášených ze zvířat na člověka.

„S odlesňováním a zvýšenou interakcí mezi volně žijícími zvířaty, domácími zvířaty a člověkem se zvyšuje šance rozšíření zoonotických nemocí, jako je ebola nebo covid-19,” doplnila Priceová s tím, že lesy v tomto ohledu fungují jako přirozená hradba.

„Ničíme náš svět, jediné místo, které nazýváme domovem. Riskujeme naše zdraví, bezpečnost a přežití zde na Zemi. A teď nám příroda posílá zoufalé SOS. Přičemž čas utíká,” řekla BBC výkonná ředitelka Tanya Steeleová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků