Hlavní obsah
Ostravská Lesní mateřská škola Heřmánkov – ilustrační foto Foto: Denisa Telaříková, Právo

Do školského rejstříku má letos vstoupit 45 lesních školek

Do školského rejstříku by letos zřejmě mohlo vstoupit 45 lesních školek s kapacitou zhruba 900 dětí. V současné době se do něj zapsaly čtyři, dalších 41 čeká na posouzení své žádosti o zapsání. Informoval o tom mluvčí Asociace lesních mateřských škol Filip Kršiak.

Ostravská Lesní mateřská škola Heřmánkov – ilustrační foto Foto: Denisa Telaříková, Právo
Do školského rejstříku má letos vstoupit 45 lesních školek

„Může se stát, že nějaké malé procento školek do rejstříku kvůli nějakým nedostatkům v žádosti neprojde, ale většina z nich by měla být do začátku školního roku 2017/2018 zapsána,” uvedl mluvčí.

Výjimka v hygienických požadavcích

Administrativní proces zápisu podle Kršiaka občas komplikují různé interpretace stavebních úřadů či hygieny na jednotlivých krajských úřadech, které o žádostech rozhodují. Zástupci školek ale věří, že se jim potíže podaří překonat.

Lesní školky, kterých je v Česku asi 140, mohou o zápis do rejstříku žádat díky výjimce v hygienických požadavcích. Možnost se jim otevřela loňskou novelou školského zákona, kde byly popsány jako zvláštní typ předškolního zařízení. [celá zpráva]

Povinný rok školky

Registrace lesním školkám umožní čerpat státní dotace, takže by mohly vybírat nižší školné. Děti v nich také od září budou moci bez komplikací absolvovat povinný poslední rok předškolního vzdělávání.

Povinný poslední rok předškolního vzdělávání, který začne platit od září, se může odehrávat jen v zařízeních zapsaných ve školském rejstříku. Rodiče pětiletých dětí z neregistrovaných lesních školek budou muset své potomky v květnu zapsat do běžné školky, kam buď děti opravdu začnou chodit, nebo zůstanou v lesní školce a formálně se budou vzdělávat doma.

Žádost o zápis do rejstříku od září 2017 měli provozovatelé škol podávat do 30. září 2016. V té době ale nebyly ještě známy hygienické požadavky, které budou muset lesní mateřské školy splňovat. Ministerstvo zdravotnictví je vydalo až loni v prosinci.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) proto už na podzim doporučila krajům, aby lesním školkám umožnily dodatečné podání žádosti. Nejzazší termín zákon neurčuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků