Hlavní obsah
 

Číňané chtějí vybudovat laboratoř na Měsíci

Podle čínských státních médií hodlá Peking během příštích deseti let postavit výzkumnou stanici na Měsíci. Zařízení má být umístěno v blízkosti oblasti jižního pólu našeho přirozeného souputníka, kde se pak má využívat k vědeckým výzkumům. Ještě letos navíc hodlají Číňané vyslat na zemskou orbitu první část své chystané kosmické stanice.

 
Číňané chtějí vybudovat laboratoř na Měsíci

Záměr vybudovat lunární stanici oznámil na konci dubna Čang Kche-ťien, předseda Čínské národní vesmírné agentury (CNSA).

Není to náhoda – podle informací agentury AFP už Čína vynakládá na průzkum vesmíru více finančních prostředků než Rusko a Japonsko, je tedy druhá za Spojenými státy.

Aktuální projekt: čínská vesmírná stanice

Čína podle agentury Reuters rovněž oznámila, že její vesmírná stanice Tchien-kung se má začít postupně vydávat na oběžnou dráhu Země, kde má v roce 2022 kompletně a oficiálně fungovat. Právě již ve druhé polovině letošního roku by měla být její část na oběžnou dráhu vyslána.

Základní jednotka Tchien-che-1 totiž dokončila komplexní test ve fázi prototypu – vakuové tepelné a další významné zkoušky, a brzy vstoupí do fáze letového modelu. Nyní probíhá finální montáž kabin Wen-tchien a Meng-tchien. Vývoj prototypu má za sebou i příslušná nosná raketa Dlouhý pochod 5B.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: V druhé polovině letošního roku by měla být vyslána do kosmu první část čínské vesmírné stanice

Video: Reuters

Kolem roku 2022 má čínská vesmírná stanice Tchien-kung oficiálně dokončit svou výstavbu na oběžné dráze a stane se národní vesmírnou laboratoří, která bude mít dlouhodobou péči od tamní budoucí posádky tchajkonautů. Podporovat má rozsáhlé multidisciplinární experimenty kosmické vědy.

Jiné čínské mise na Měsíc a Mars

Další čínské plány průzkumu vesmírného prostoru zahrnují kupříkladu misi, při které bude do roku 2020 vyslána sonda na Mars.

A do konce letošního roku se má dopravit další sonda na Měsíc – Čchang-e 5.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků