Hlavní obsah
 

Čína chce vybudovat nejvýkonnější urychlovač částic na světě

Čínský institut fyziky vysokých energií, výzkumný ústav sídlící v Pekingu, plánuje v příštím desetiletí vybudovat urychlovač částic. Nacházet by se měl východně od hlavní metropole, a to v městské prefektuře Čchin-chuang-tao. Číňané věří, že bude pětkrát výkonnější než velký hadronový urychlovač v Evropě, konkrétně ve švýcarském centru CERN.

 
Čína chce vybudovat nejvýkonnější urychlovač částic na světě

Zařízení pojmenované zatím Circular Electron Positron Collider má být umístěno ve 100 kilometrů dlouhém podzemním tunelu. Urychlovač bude vypadat jako dvojitý kruh, ve kterém budou odděleně a v opačných směrech proudit elektronové a pozitronové paprsky.

Čínští odborníci již mají návrh svého nového přístroje a plánují nejprve vytvořit jeho prototyp. Stavba daného reálného urychlovače by měla začít v roce 2022.

Pokud bude projekt úspěšný, hodlají podle agentury Reuters výzkumníci postavit i takzvaný superurychlovač, ve kterém bude docházet ke srážkám elektronů a pozitronů. Vědci předpokládají, že urychlovač by potenciálně mohl vygenerovat více než milion Higgsových bosonů a dalších částic, jako jsou bosony W a Z.

Higgsův boson

Co je vlastně onen Higgsův boson? Je to hmotná skalární elementární částice. Hraje stěžejní roli ve vysvětlení původu hmotnosti ostatních elementárních částic, zejména rozdílu mezi nehmotným fotonem a velmi těžkými bosony W a Z. Poprvé jej předpověděl v roce 1964 britský fyzik Peter Higgs, který rozpracoval myšlenky s Philipem Andersonem a nezávisle několika dalšími odborníky.

V červenci 2012 byl v Evropském středisku jaderného výzkumu (CERN) v Ženevě objeven nový boson, jehož vlastnosti jsou konzistentní právě s Higgsovým. Objevu bylo dosaženo díky speciálním parametrům urychlovače LHC (Large Hadron Collider).

Tunel urychlovače LHC v CERNu ve švýcarské Ženevě

Foto: FJFI ČVUT

Novinky již psaly, že švýcarský urychlovač LHC je mimo jiné schopen vytvořit v laboratoři podmínky odpovídající těm, které panovaly ve vesmíru pouhých několik mikrosekund po velkém třesku. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků