Hlavní obsah
Doc. MUDr. Petra Lišková Foto: 1. LF UK

Čeští lékaři objevili gen zodpovědný za vážné onemocnění rohovky

Čeští výzkumníci objevili gen zodpovědný za vzácné a vážné onemocnění rohovky. Může za něj mimo jiné mutace genu GRHL2, jak zjistili vědci z týmu Petry Liškové z laboratoře pro vzácné nemoci 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Dosud byly známé jen některé jiné příčiny tohoto zdravotního problému, který může vést až ke slepotě. V ČR je četnější než jinde, na vině mohou být předci s mutacemi genu.

Doc. MUDr. Petra Lišková Foto: 1. LF UK
Čeští lékaři objevili gen zodpovědný za vážné onemocnění rohovky

Onemocnění zvané polymorfní dystrofie rohovky u pacientů zhoršuje zrak, někdy vyžaduje transplantaci rohovky. Dosud vědci znali dva geny, jejichž mutace vede k nemoci.

Místy se už v kojeneckém věku projeví nemoc zakalenou rohovkou a silnou světloplachostí.

Stačí rozbor krve pacienta

„U nás i ve světě byla spousta takzvaně nevyřešených pacientů, to znamená těch, kterým odborníci provedli screening těchto dvou genů a nic nezjistili. My jsme nyní vyřešili další část těchto diagnóz tím, že jsme objevili mutace v dalším genu,” uvedla Lišková.

Operace rohovky, archivní snímek

Foto: Právo

Výhodou objevu je, že místo náročného vyšetření oka v celkové narkóze stačí k diagnóze odběr a rozbor krve. Díky tomu je možné nemoc zachytit už v dětství a pacienty sledovat. Někdy se už v kojeneckém věku projeví nemoc zakalenou rohovkou a silnou světloplachostí.

„A to do té míry, že s dcerkou maminka do roka nemohla vůbec chodit ven na sluneční světlo," řekla Lišková. Rohovka se při onemocnění částečně zakalí a má jiný tvar.

Nebezpečný zelený zákal

Jindy potíže nejsou tak zjevné a vyvrcholí až druhotným zeleným zákalem, který v případě neodhalení vede až ke slepotě. „V běžné populaci nad 40 let je riziko zeleného zákalu u čtyř procent lidí, u nemocných s tímto onemocněním je to 25 procent," vysvětlila Lišková. Pokud se o diagnóze ví, lékaři mohou pacienta sledovat a tomuto vážnému následku předejít.

Polymorfní dystrofií rohovky trpí v Česku nejméně jeden člověk z 80 tisíc. „V přepočtu na celkový počet obyvatel je to celosvětově nejvíce lidí,” informovala 1. lékařská fakulta.

Vědci si to vysvětlují společným předkem s mutací genu GRHL2, kterou mají v Česku tři rodiny. Mutaci jiného genu s podobnými účinky má v Česku 17 rodin. Podle Liškové je možné, že i v jiných zemích je pacientů více, nikdo je ale cíleně nevyšetřuje tak podrobně jako u nás.

Na objevu pracovali vědci z Laboratoře pro studium vzácných nemocí Kliniky dětského a dorostového lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Spolupracovali s britskými odborníky z University College London a lékaři z Moorfieldské oční nemocnice.

Jejich výsledky publikoval časopis The American Journal of Human Genetics. Laboratoř pro studium vzácných nemocí přispěla již k objevu více než dvacítky onemocnění podmíněných geny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků