Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

České testy pomáhají včas odhalit Alzheimerovu chorobu

Alzheimerova choroba stále stojí na pokraji zájmu medicíny, byť se počet nemocných zvyšuje rychlým tempem. Změnit tento stav, především včasným odhalením plíživého onemocnění, a tím urychlit léčbu v ještě raném stadiu si vzal za cíl unikátní český pilotní projekt časné diagnostiky Alzheimerovy demence a podobných neurodegenerativních poruch.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
České testy pomáhají včas odhalit Alzheimerovu chorobu

Na domluvené schůzky zapomínají stejně jako na předepsané léky. Svůj názor, třeba i úplně mylný, dokážou hájit s vervou, která vede až k zuřivosti.

Takové chování má jedno společné – u lidí starších pětašedesáti let může jít o příznaky rozvíjející se demence. Její nejčastější příčinou je právě Alzheimerova choroba, kterou chce nový projekt umožnit včas odhalit.

„Hlavní myšlenkou je, že pravidelná preventivní prohlídka u praktického lékaře bude u seniorů rozšířena o krátký test paměti. V případě jeho nezvládnutí bude senior podrobněji vyšetřen, aby byly vyloučeny i jiné možné příčiny zhoršení paměti, například deprese nebo některé poruchy látkové přeměny,“ vysvětlila Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno a předsedkyně Institutu sociálních a zdravotních strategií.

Závěrečná fáze choroby je typická ztrátou schopnosti komunikovat s okolím a také vykonávat základní úkony sebepéče.

Výzkum vytvořil a zorganizoval Institut sociálních a zdravotních strategií ve spolupráci s brněnským magistrátem, Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity a Ústavem zdravotnických informací a statistiky. Významně k jeho realizaci pomohly také čtyři desítky obvodních praktických lékařů.

Do pilotního projektu se zapojilo loni v lednu nejprve dvacet praktických lékařů z Brna a od července 2017 se přidalo dalších dvacet z Břeclavska. Otestovali 875 seniorů.

Test jich nezvládlo 94, z nich byla hned u 33 nově diagnostikována počínající demence. U devětadvaceti dotazovaných, kteří testem neprošli, odhalilo další vyšetření depresi a u zbytku poruchu paměti jiného původu.

Právě o tomto postupu a především o dosavadních zjištěných výsledcích se bude v sobotu diskutovat na mezinárodní konferenci lékařů Neurodeg, která se bude konat v Brně. Pozornost odborníků se zaměří rovněž na formy trénování paměti, které patří k účinným preventivním a také terapeutickým metodám při léčení poruch.

Zkuste odčítat sedm od stovky

K jednoduchým testům, které mohou mnohé napovědět o poruše paměti člověka, patří například plynulé odčítání čísla sedm od počáteční stovky. Potíže signalizují také problémy s nakreslením hodinového ciferníku a v něm vyznačených číslic, nebo obtížné vyjmenování slov začínajících na písmeno m.

„Metodou, jak komunikovat se seniorem s demencí, je takzvané zpřítomnění, tedy pomocí aktuálně dostupných a seniorovi pochopitelných důkazů a argumentů ho vrátit do reality,“ doplnila profesorka Hana Matějovská Kubešová.

Podle odhadů bude v roce 2050 v České republice 380 tisíc lidí s demencí, nyní jich je na 150 tisíc

Počáteční stadium onemocnění trvá asi čtyři roky, kdy nemocní mají již obtíže s pamětí, ale jsou ještě soběstační. Postupně však narůstá riziko selhání v běžných denních činnostech. Například chyby v nesprávném braní léků mohou až za šedesát procent hospitalizací.

Další fáze onemocnění, která je obvykle dlouhá kolem tří let, je provázena vzrůstajícím výskytem nepředvídatelného a neodpovědného chování. Závěrečná fáze choroby je typická ztrátou schopnosti komunikovat s okolím a také vykonávat základní úkony sebepéče.

Lidí s demencí je nyní na 150 tisíc

Podle odborných odhadů bude v roce 2050 v České republice 380 tisíc lidí s demencí, nyní jich je na 150 tisíc.

Nejčastější příčinou demence je Alzheimerova choroba. V současné době se daří určit demenci a správně ji léčit jen asi u patnácti procent lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků