Hlavní obsah
Simulace systému Galileo - ilustrační snímek Foto: ESA

Češi učí družice Galileo řídit zemědělské roboty na likvidaci škůdců

Češi učí evropskou družicovou navigaci Galileo řídit drony, kombajny či roboty, kteří v obřích sklenících odhalují a ničí kolonie přemnožených škůdců. Přesídlení evropského centra GSA, které projekt Galileo řídí, před pěti lety do Prahy dalo českým vědcům a firmám možnost zapojit se do projektů využívajících evropský navigační systém v zemědělství, řízení dopravy nebo podpoře záchranářských týmů.

Simulace systému Galileo - ilustrační snímek Foto: ESA
Češi učí družice Galileo řídit zemědělské roboty na likvidaci škůdců

„Neznamená to, že by nám centrum GSA nadržovalo, ale být u zdroje informací a mít možnost chodit na akce, které GSA pořádá, je zkrátka důležité,” uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Centrum sídlící v ČR pořádá totiž soutěže a programy, do kterých se Češi hojně hlásí. Například do programu Horizont 2020 se z Česka přihlásilo 15 českých firem a vědecko-výzkumných organizací.

Sídlo Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém galileo

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jedním z přihlášených je tým Vojtěcha Adama z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, který spolu se španělskými partnery spolupracuje na vývoji detekce škůdců v obřích sklenících.

Rozpoznávání škůdců kvůli minimalizaci škod

Cílem celého projektu je naučit robotická vozítka při pravidelných kontrolách rozpoznávat nebezpečné škůdce na zemědělských rostlinách, mapovat rozsah jejich rozšíření tak, aby postižené rostliny mohly být vhodně ošetřeny postřikem.

Tým z české univerzity má v tomto projektu na starost rozpoznávání konkrétních druhů škůdců, aby se předešlo použití nesprávného postřiku, a tím se minimalizovaly škody v podobě zbytečného použití pesticidů a dalších látek.

Robotická vozítka budou mezi sebou komunikovat a ve chvíli, kdy některé z nich škůdce objeví, sdělí to ostatním, a to včetně své polohy. Její přesné určení je přitom závislé na dodání přesných souřadnic z evropského navigačního programu, uvedlo ministerstvo.

Signál se má zlepšovat

Evropský navigační systém Galileo začal poskytovat první služby na konci roku 2016, nepracuje ale v plném provozu. Ten by se měl zahájit do roku 2020. Signál systému Galileo byl navržen tak, aby byl kompatibilní s GPS.

V místech, kde byl doposud špatný nebo žádný signál, například v ulicích měst se zástavbou zastiňující výhled na oblohu, systém Galileo částečně zaplní mezery bez dostatečného pokrytí družicemi GPS.

Navigační systém Galileo

Navigační systém Galileo je evropský autonomní globální družicový polohový systém (GNSS). Jeho výstavbu zajišťují státy EU zejména prostřednictvím Evropské kosmické agentury (ESA). Projekt byl pojmenován podle toskánského vědce Galilea Galileiho, který se zajímal i o problematiku námořní navigace. Systém Galileo má hlavní sídlo v pražských Holešovicích – zmíněné centrum GSA.

Postupem času, jak bude počet družic Galileo na oběžné dráze narůstat, uživatel zaznamená nejen lepší pokrytí signálem, ale i přesnost v určení své polohy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků