Hlavní obsah
Zlaté cihly už v budoucnu nebudou muset být nutně žluté. Foto: Profimedia.cz

Britským vědcům se podařilo upravit zlato tak, že dokážou libovolně určit jeho barvu. Vytvářením mikroskopických vzorců na jeho povrchu jsou schopni měnit nejen odstíny jeho tradiční žluti, ale dovedou udělat i modrý, rudý, zelený nebo jinak barevný kov.

Zlaté cihly už v budoucnu nebudou muset být nutně žluté. Foto: Profimedia.cz
Britům se podařilo vyrobit modré zlato

„Je to poprvé, co byla tímto způsobem změněna viditelná barva kovu,“ řekl profesor Nikolaj Želuděv, který výzkum vede. Na vysvětlenou dodal: „Barvy předmětů, které vidíme kolem sebe, jsou určovány interakcí světla s těmito objekty. Věc, která odráží červené světlo a pohlcuje jiné jeho vlnové délky, se tak bude lidskému oku jevit jako červená.“

Mikroskopické vzorce dokážou měnit způsob, jimiž zlato pohlcuje a odráží světlo. Tím mění i barvu, kterou vnímáme.

„Po vyražení vzorců o velikosti pouhých sta nanometrů jsme zjistili, že dokážeme řídit to, jaké vlnové délky světla kov pohlcuje a jaké odráží,“ popsal Želuděv postup svého týmu pro nanofotoniku a metamateriály, který působí na Southampton University.

Nový postup však lze použít i u jiných kovů, u stříbra stejně jako u hliníku.

Želuděv chce novou technologii rozpracovat tak, aby byla použitelná v klenotnictví. Profesor rovněž doufá, že jeho objev bude možné použít i pro ochranu bankovek, jejichž kovové prvky patří k nejobtížněji napodobitelným.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků