Hlavní obsah
 

Bill Gates představil futuristický záchod

Americký miliardář a spoluzakladatel softwarového gigantu Microsoft Bill Gates v úterý v Pekingu představil futuristický záchod, který nepotřebuje vodu ani kanalizaci a pomocí chemikálií mění lidské exkrementy na hnojivo. Informuje o tom agentura Reuters.

 
Bill Gates představil futuristický záchod

„Technologie, které zde vidíte, představují nejvýznamnější pokrok v hygieně za téměř 200 let," uvedl Gates v projevu na pekingském veletrhu Reinvented Toilet Expo, kde podle agentury AP vystavují nové technologie v oblasti toalet více než dvě desítky podniků a akademických institucí.

Bill Gates a jeho toaletní revoluce

Foto: Mark Schiefelbein, ČTK/AP

Záchod, který bývalý generální ředitel Microsoftu představil, je duchovním dítětem výzkumných projektů financovaných nadací manželů Gatesových. Nadace na výzkum bezpečných hygienických technologií od roku 2011 vynaložila přes 200 milionů dolarů (4,5 miliardy Kč).

Bill Gates představil údajně revoluční toaletu

Foto: Mark Schiefelbein, ČTK/AP

Špatné hygienické podmínky podle nadace vedou každoročně ke zhruba půl milionu úmrtí dětí ve věku do pěti let a stojí svět přes 200 miliard dolarů (4,5 bilionu Kč) ročně na nákladech na zdravotní péči a ušlých příjmech, napsala agentura Reuters.

Ačkoli chemické toalety jsou známé mnoho let, nyní má jít podle Gatese o zásadnější průlom. Přechod od tradičních toalet k těm bez vody přirovnal k vývoji počítačových technologií v polovině 70. let, kdy zakládal Microsoft.

Gates, který se o den dříve účastnil veletrhu v Šanghaji, také hájil globalizaci a svobodný obchod, které pomáhají vzniku podobných technologií. Například některé díly nové toalety se vyrábějí v Číně, další v USA a jiné v Thajsku.

Nadace Billa a Melindy Gatesových je nejbohatší charitativní organizací na světě. Na konci loňského roku měla k dispozici 51 miliard dolarů (téměř 1,2 bilionu Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků