Hlavní obsah
 

Až tragédie ukázala, že požární alarm děti vůbec nevzbudí. Funguje ženský hlas

Britští vědci zjistili, že hlásič požáru nemusí děti probudit. Experiment ukázal, že jen sedm z 34 testovaných dětí ve věku od dvou do 13 let běžný požární alarm vytrhl ze spánku. Zajímavostí však je, že dívky se vzbudily všechny. Na studii spolupracovala Dundee University s hasičským a záchranným sborem v hrabství Derbyshire. Nyní výzkumníci vyvinuli alarm nový.

 
Až tragédie ukázala, že požární alarm děti vůbec nevzbudí. Funguje ženský hlas

Dětská mysl prý není podle nich naprogramovaná na rozpoznávání digitálních varovných zvuků. Proto příliš nereaguje na standardní alarmy, jak informoval server BBC.

Podnětem k výzkumu bylo neštěstí, které se odehrálo v roce 2012 v rodinném domě v Derby. Děti neslyšely požární hlásič a spaly dál. Všech šest tehdy zahynulo.

Nejúčinnější má být ženský hlas

Každé z 34 dětí absolvovalo test šestkrát u sebe doma. Celkem 27 z nich zůstalo spát při všech šesti pokusech. Alespoň jednou se vzbudilo sedm dívek.

Vstávejte, v domě hoří!

Jak tedy děti v případech nouze více ochránit? „Především chlapce je těžké probudit. Domníváme se ale, že by mohli dobře reagovat na lidský, zejména ženský hlas,“ řekl dle agentury Reuters jeden z výzkumníků Niamh Nic Daeid.

Testování nového prototypu

Běžné požární alarmy mají frekvenci kolem 3000 Hz, u nového prototypu, na kterém Daeid s kolegy pracuje a který budou testovat, klesne na 520 Hz. Na ni by děti měly reagovat lépe. Nový alarm s nižší frekvencí zní jako ženský hlas a navíc říká: „Vstávejte, v domě hoří!“

Testovaný reproduktor má sílu 85 decibelů a dosah tři metry. Zatím tedy nemůže být plnohodnotným konkurentem běžných hlásičů, při prvních testech u dětí však měl stoprocentní úspěch. Vědci jej plánují otestovat u pětistovky rodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků