Hlavní obsah
Nejzářivější gama paprsek hvězdy oslepil i vesmírný teleskop Swift. Foto: Reuters

Astronomové zaznamenali nejjasnější výbuch hvězdy

Astronomové zaznamenali dosud nejjasnější výbuch hvězdy ve vzdáleném vesmíru. Záblesk rentgenového záření, který explozi doprovázel, byl natolik silný, že oslepil vesmírný teleskop Swift, který výbuch hvězdy sledoval. Informoval o tom server Space.com.

Nejzářivější gama paprsek hvězdy oslepil i vesmírný teleskop Swift. Foto: Reuters
Astronomové zaznamenali nejjasnější výbuch hvězdy

Záblesk vycházel z hvězdy, která se nacházela ve vzdálené galaxii a zanikla před pěti miliardami let. Kromě rentgenového záření zaznamenaly přístroje také příliv gamazáření i záblesk ve viditelné části světla.

Intenzita rentgenového záření ale vědce překvapila, protože překonala všechny dosud zaznamenané záblesky při výbuchu hvězdy. "Výbuch byl tak jasný, že vyřadil z provozu náš software pro analýzu dat," řekl virtský astronom Phil Evans. "Detektor bombardovalo každou sekundu tolik fotonů, že je nebylo možné dost rychle spočítat. Bylo to jako používat srážkoměr a kbelík na změření rozsahu tsunami," dodal.

Systém vesmírného teleskopu Swift se brzy po záblesku podařilo znovu spustit a vědci ze záznamu získali potřebná data o výbuchu hvězdy. Ukázalo se, že v době největší jasnosti výbuch emitoval 143 000 fotonů za sekundu. To je 140krát víc než nejjasnější stálý zdroj rentgenového záření na obloze. Tím je neutronová hvězda, která nepřetržitě vyzařuje 10 000 fotonů za sekundu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků