Hlavní obsah
Archeologové objevili v podzemí břeclavského zámku zbytky dřevěné hradby z 11. století Foto: ČTK

Archeologové pod zámkem Břeclav našli 1000 let starou hradbu

Archeologové objevili v podzemí břeclavského zámku zbytky dřevěné hradby z 11. století. Podle odborníků jde o mimořádný nález. Na zámku pokračuje výzkum, archeologové tak doufají v další objevy. Novinářům to v úterý oznámil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Archeologové objevili v podzemí břeclavského zámku zbytky dřevěné hradby z 11. století Foto: ČTK
Archeologové pod zámkem Břeclav našli 1000 let starou hradbu

„Podařilo se nám už odkrýt množství dřevěných struktur, zbytky někdejších hradeb,” řekl archeolog Městského muzea a galerie Libor Kalčík.

„Zdá se, že současný zámek kopíruje původní, raně středověké hradby. Je to mimořádný nález, protože hradby z 11. století jsou vzácné,” uvedl v tiskové zprávě archeolog Miroslav Dejmal z organizace Archaia Brno.

Výzkum provádí Archaia a Městské muzeum a galerie ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. V úterý archeologové prezentovali své dosavadní výsledky odborné veřejnosti.

Podle odborníků jde o mimořádný nález

Foto: ČTK

Aby se dostali k dřevěným základům, museli archeologové první týdny vyvážet z útrob zámku množství hlíny. Teprve poté mohla začít výzkumná práce.

Další zajímavé nálezy prý nejsou vyloučené. „Člověk opravdu nikdy neví, co dalšího nalezne. Každý střípek mozaiky nám může pomoci,” uvedl Kalčík.

Nynější zámek Břeclav je renesanční stavba, později přestavěná v romantizujícím slohu. Původně však na místě zámku stál hraniční hrad vybudovaný knížetem Břetislavem I., od něhož panství dostalo své jméno. Břetislav I. se narodil po roce 1000 a zemřel v roce 1055.

Později přemyslovský hrad i Novou a Starou Břeclav získali Žerotínové, kteří zeměpanský hrad v první polovině 16. století přestavěli na honosný zámek. Lichtenštejnové pak dali zámku romantickou podobu umělé zříceniny. V posledních letech je budova ve špatném stavu, v plánu je rozsáhlá rekonstrukce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků