Hlavní obsah
Rudá planeta jupiterového typu s hvězdou, pro které se hledá jméno. Foto: Akademie věd ČR

Akademie věd spustila hlasování o názvu české exoplanety i hvězdy

Pod patronátem Akademie věd ČR započalo ve středu hlasování o jméně pro „českou“ exoplanetu, respektive o názvu pro hvězdu a planetu v hvězdném systému mimo Slunce, které Česku přidělila Mezinárodní astronomická unie (IAU). Vybírat lze z devíti kandidátů vzešlých z více než 1700 zaslaných návrhů. Název se hledá pro hvězdu XO-5 v souhvězdí Rysa a planetu, která ji obíhá. Ten vítězný bude oznámen v polovině prosince, hlasování končí 3. listopadu.

Rudá planeta jupiterového typu s hvězdou, pro které se hledá jméno. Foto: Akademie věd ČR
Akademie věd spustila hlasování o názvu české exoplanety i hvězdy

Každý stát na světě získal od IAU možnost pojmenovat jeden konkrétní hvězdný systém takzvaných exoplanet, tedy planet obíhajících jinou hvězdu, než je naše Slunce.

Odstranili jsme návrhy, které byly nevhodné, například Smažený sýr a Okurkový salát.
Soňa Ehlerová, Astronomický ústav AV ČR

Česká republika právě vybírá jméno pro hvězdu s katalogovým jménem XO-5, která se nachází v souhvězdí Rysa, a planetu s označením XO-5b. Systém se nachází asi 900 světelných let od Země.

Poloha hvězdy XO-5 na obloze (v souhvězdí Rysa)

Foto: Akademie věd ČR

Exoplanetu vědci objevili už v roce 2008, je klasifikována jako tzv. horký jupiter. Jde o plynné těleso jen o tři procenta větší, než je Jupiter v naší sluneční soustavě. Planeta obíhá kolem hvězdy XO-5, která je podobná našemu Slunci, jen je o něco menší. Planeta ji ale obíhá podstatně blíže – jeden rok na ní trvá jen o něco málo více než čtyři pozemské dny.

Zúčastnit se hlasování o jménu může každý, a to prostřednictvím formuláře na webu. Hlasuje se pro jednotlivé dvojice, které k sobě patří – viz tabulka níže.

Seznam finálních návrhů, z nichž je možné vybrat jméno „české exoplanety“:
HVĚZDAPLANETA
AbsolutnoMakropulos
ZářícíIkarie
VyšehradŠemík
KrkonošeSněžka
ŘáholecRumcajs
ČtyřlístekFifinka
LípaSněženka
VltavínGranát
NadějeŠtěstí

Návrhy názvů se podle pravidel neměly týkat žijících osob nebo osobností, které zemřely před méně než 100 lety, neměla se též navrhovat slova vymyšlená či podobná již existujícím astronomickým názvům.

Cimrman neprošel

Protřídit více než 1700 došlých jmen nebylo podle Akademie věd vůbec snadné. „Seznam kandidátů se rázem snížil na přibližně 250 návrhů. Ty jsme roztřídili do několika kategorií a odstranili jsme návrhy, které byly nevhodné, například Smažený sýr a Okurkový salát,“ poznamenala Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR, která předsedá české komisi pro výběr jména exoplanety.

Hlavní kámen úrazu byl podle ní seznam již existujících jmen planetek neboli asteroidů. „Spoustu zaslaných návrhů jsme museli vyškrtnout právě proto, že už byly dříve použity pro asteroidy, například Amos, Dvořák nebo Smetana,“ vysvětlila.

Jak je hvězda vidět při pohledu deseticentimetrovým dalekohledem (vlevo, vpravo je bližší výřez).

Foto: Akademie věd ČR

Největší počet návrhů obsahoval Járu Cimrmana. „To nás nepřekvapilo. Museli jsme je ale odmítnout, protože podle Cimrmana se již jmenuje asteroid,“ dodala Ehlerová. Podobně musela komise vyškrtnout spoustu návrhů jmen, která už jsou ve vesmíru použita – třeba Komenský, Bohemia nebo Libuše.

Společně s hlasováním o návrzích organizuje AV ČR i soutěž pro žáky základních a středních škol. Soutěžící mohou kreslit či malovat obrázky nebo psát povídku s tematikou „české exoplanety“, a to s možným využitím navrhovaných kandidátských jmen.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků