Hlavní obsah
Foto: Alena Jandlová

Zpívat umí každý. Ida Kelarová o tom přesvědčila i studenty v Poličce

Několik poličských školních tříd využilo unikátní nabídku zúčastnit se pěvecko-tanečního semináře plného zpěvu a tance, který vedla Ida Kelarová - uznávaná zpěvačka a nepřehlédnutelná osobnost současné evropské hudební scény, společně s Desideriem Duždou, Oto Bundou, Janem Duždou a Michalem Mižigárem.

Foto: Alena Jandlová
Zpívat umí každý. Ida Kelarová o tom přesvědčila i studenty v Poličce

Úvod workshopu (uskutečnil se 14. a 15. března) byl věnován krátkému představení romské kultury. Písně provází člověka celým životem, Romové zpívají ve svých písních o žalostech, chudobě, nešťastné lásce, nemoci, o hladu nebo vězení, o matce, o otci.

Romský folklór je živý, písně se neustále rodí a vznikají inspirovány skutečnými událostmi. Tanec a rytmus považují Romové za přirozenou součást svého bytí, tancem dokážeme vyjádřit emoce i vnitřní pocity. Každý žák měl možnost si zazpívat, zatančit si a objevit svůj skrytý potenciál.

Sama Ida Kelarová oddala svůj život poctivé práci na hlasovém projevu. Každý, kdo zpívá, tvoří, protože písnička je sebevyjádření, sdělení, funguje jako živý sociální regulátor. Romové pro své písně nepoužívají noty, neboť charakteristické volné rytmické nakládání s půltóny a čtvrttóny se snad ani nedají notovým písmem zapsat.

Romská píseň je založena na výrazném přednesu, který se bez vyslyšení zpěváka dá písemně interpretovat jen těžko. Charakterizuje ho složité frázování, natahování, zrychlování, přestávky, nádechy. Toto dodává písním jedinečné kouzlo.

„Ida má neustále silnou potřebu dělat něco pro záchranu přírody, záchranu této planety, pro záchranu vztahů, záchranu vztahů mezi Romy i Neromy. Tato cesta, úžasné spojování kultur nenásilnou formou, dokáže učit uměním, předávat lidem to, co umí nejlépe a jak to umí nejlépe. Ida věří v tuto cestu, kterou naplňuje opravdu na maximum toho, co se dá v této době dělat. Stále znovu a znovu vede lidi kolem sebe k lásce a vzájemnosti. Její nadějí je víra. Pevně věří, že společně se nám podaří stvořit lepší svět. Uvědomění si, že my lidé jsme mocní a silní. Byli stvořeni, abychom tvořili a ne abychom ničili a zabíjeli je Idiným životním krédem,” píše se o Idě Kelarové na webové stránce MAITREA.cz.

Workshop byl pro všechny zúčastněné něčím novým, unikátním. Nenašla se žádná tvář, na které by nakonec nebyl úsměv. Energie ve výstavním sále by se dala krájet, děti odložily svůj stud a nechaly se unést rytmem svého srdce a krásou romské hudby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků