Hlavní obsah
Foto: Vratislav Konečný

Zmrtvýchvstání kostela v Neratově

Zničit kostel není složitá věc, zvláště když máte v ruce zbraň. Ruský voják v květnu roku 1945 panzerfaust měl a cíl byl tak lákavý. Velký a neutíkal, nebránil se. Zášleh a z kostelní věže byly trosky. Po pár letech byly trosky i z kostela. Chátral, ale nedochátral. Vstal z ruin jako fénix.

Foto: Vratislav Konečný
Zmrtvýchvstání kostela v Neratově

Neratov, víska pod hlavním hřebenem Orlických hor se původně jmenovala Bärenwald. U potoka vznikla sklárna, bylo to kolem roku 1550. První církevní stavbou byla hřbitovní kaple, poté ji nahradil dřevěný kostelík.

Koncem 17. století se sem začalo chodit na poutě, každoročně věřících přibývalo, hlavně ze slezské, nyní polské strany. Vše se točilo kolem mariánského kultu, zdejší sošce, tak jako jinde, se připisovaly četné zázraky. Dokonce i několik set ročně.  O prameni ve vsi se tvrdilo, že je zázračný, vznikly tu i minilázně.  

Kostelík věřícím nestačil, o pouti 15. srpna se jich tu už scházely tisíce, proto se v roce 1723 začal stavět kostel Nanebevzetí panny Marie. Dokončili ho o 10 let později. Je 48 metrů dlouhý, asi 20 metrů má výšky a 19 šířky. Ves měla v roce 1930 sto třicet domů s 519 obyvateli.

Sedněte si v kostele a zakloňte hlavu

Orlické Záhoří, táhlé údolí vedoucí k Neratovu, považuji za jednu z nejhezčích pasáží Orlických hor. Je tu nádherně v každé roční době. Neratov je nyní perlou v lesích, kterou se podařilo znovuzasadit do svého přírodního lůžka. 

Po vítězném útoku statečného ostřelovače se zřítila střecha, shořelo dřevěné schodiště, roztavil se zvon i hodiny. Opravy začaly krátce po válce, ale brzy byly kvůli nedostatku financí zastaveny. V roce 1957 spadly klenby, kostel měl podvakrát demoliční výměr - v letech 1960 a 1973. Opět to ztroskotalo na penězích.

Pamatuju ruinu v průběhu zhruba tří desetiletí. Obvodové zdi a uvnitř náletové křoviny. Po roce 1989 se vše obrátilo, první pouť tu sloužili v srpnu 1990. Ještě před svatostánkem, o rok později již uvnitř.  

Seděl jsem nyní pod prosklenou klenbou, před novodobým oltářem, kde se při slunečním svitu obrys Krista vyřezaný v ocelovém kříži objevuje na hrubé kamenné zdi. Na místě kazatelny je zavěšen zvon, prostor před oltářem zaplnily židle a lavice. Kromě mší se tu pořádají také vyhledávané koncerty. Hnutí pro obnovu kostela se povedl zázrak, stavba vstala z mrtvých, i věže budou brzy jako dřívější. Rokokové schodiště přemístěné na zámek Skalka se vrátí ke kostelu.

V obci působí Sdružení Neratov, v pěstounských rodinách se starají o mírně mentálně postižené děti.

Obrovskými střešními tabulemi skla nakukuje dovnitř modrá obloha zbaroknělá bílými nebeskými beránky. Ave Maria? Asi ano.      

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků