Hlavní obsah
Foto: Kovárna Viva

Zlínská společnost Kovárna VIVA slaví 25. výročí od zahájení výroby

Z malé firmy, čítající v roce 1992 čtyři desítky zaměstnanců a tržbami kolem 12 miliónů Kč, je dnes úspěšný producent zápustkových výkovků v oceli v ČR. Ve Zlíně zaměstnává na 470 pracovníků, v Prostějově pracuje 130 lidí. Obrat firmy poslední tři roky přesahuje částku 1 miliardy Kč.

Foto: Kovárna Viva
Zlínská společnost Kovárna VIVA slaví 25. výročí od zahájení výroby

Původní průmyslová kovárna, vznikla kolem roku 1932 jako součást firmy Baťa. Její novodobá historie se datuje k 27. 10. 1992, kdy byla založena společnost Kovárna VIVA Zlín, spol. s r. o. Dne 16. 11. potom zahájila společnost výrobu.

Technologie zápustkového kování byla v tehdejším provozu v plenkách a technický stav strojů nevyhovující. Stejný objem výroby zhotovený před 25 lety během celého roku, zde dnes vyrobí za zhruba 2 dny.

„Nebyla to tehdy ani firma v pravém slova smyslu, spíš výrobní dílna, která dodávala hlavně do ZPS Zlín,“ uvádí spolumajitel a předseda dozorčí rady Čestmír Vančura a dodává: „Jako většina podnikatelů v té době jsme se učili, jak spravovat majetek a jak z firemní dílny udělat dobrou komerční kovárnu.“

Významným mezníkem v historii firmy byla ekonomická krize v roce 2009, kterou se kovárně podařilo zdárně překonat. Jejím spoluvlastníkem se v té době stává Moravia Steel. Už v roce 2010 dokonce dosáhla tržeb větších než před krizí a transformovala se na akciovou společnost. V roce 2013 se Kovárna VIVA, a.s. stala stoprocentním vlastníkem prostějovské kovárny Alper s.r.o, kterou získala s cílem rozšířit své výrobní kapacity

Dnes patří kovárna k důležitým hráčům na světových trzích v oblasti výroby a obrábění zápustkových výkovků z oceli. Specializuje se na dodávky pro automotive a semi-automotive a pro další průmyslová odvětví, např. hydrauliku. Z celkové produkce více než 60 procent míří k montáži nebo dalšímu zpracování do zahraničí-zejména do Německa, Skandinávie, na Slovensko a do Francie.

„Naší velkou přidanou hodnotou je zpracování zakázky od vývoje až po obrábění. Z toho důvodu také investice v posledních letech směřují do rozvoje technologií, automatizace a obrábění,“ uvedl místopředseda představenstva Filip Vančura.

Ekonomické ukazatele dosažené v letošním roce naznačují i do budoucna další expanzi firmy. „V závěru října se nám historicky poprvé podařilo překonat hranici 20 tisíc tun výkovků vykovaných v jednom roce,“ informoval předseda představenstva František Červenka. ”Pro srovnání před pěti lety se firma výkonově pohybovala na úrovni 15 tisíc tun za rok.”

Stejně jako v předchozích několika letech očekává kovárna i za rok 2017 nárůst tržeb. „Ty by mohly dosáhnout rekordní výše 1,3 miliardy,“ naznačil Červenka

Jedním z firemních pilířů Kovárny VIVA jsou zaměstnanci. Proto také firma dlouhodobě klade na péči o zaměstnance velký důraz. Má propracovaný systém firemních benefitů a nabízí vysoce nadprůměrné platy, a to nejen na poměry Zlínského kraje, ale i v celorepublikovém srovnání.

„Víme, že práce v trojsměnném provozu není snadná, a umíme ji patřičně ocenit,“ říká personální ředitel Martin Lutonský a dodává: „Průměrná mzda ve firmě se pohybuje kolem 33 tisíc Kč. Šikovní operátoři kovacích linek si po zapracování u nás vydělají měsíčně 30-50 tisíc korun, v průměru je to dnes téměř 35 tisíc Kč.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků