Hlavní obsah
Pozvánka k výstavě Foto: Marcela Stehlíková

Zlatou získalo Povídání o pejskovi a kočičce

Zajímá vás, co četli vaši prarodiče? Která knížka byla ta nejoblíbenější? Přijďte do Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, kde je až do konce dubna k vidění výstava Knihy našich prarodičů.

Pozvánka k výstavě Foto: Marcela Stehlíková
Zlatou získalo Povídání o pejskovi a kočičce

Výstava vznikla jako výstup projektu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Zde probíhala v průběhu roku 2018 na toto téma rozsáhlá anketa mezi čtenáři a veřejností. Výsledkem bylo pořadí oblíbenosti dětských titulů, které byly poprvé vydány v letech 1918 až 1938.

Můžeme prozradit, že na prvním místě se umístilo Povídání o pejskovi a kočičce a těsně za ním Dášeňka čili život štěněte. Na výstavě se dále dozvíte, jak se umístily tituly jako např. Ferda Mravenec, Hoši od Bobří řeky, Klapzubova jedenáctka nebo Gabra a Málinka. Také získáte informace o dětských časopisech, ilustracích, poezii, pohádkách, próze či folkloru, ze kterého čerpali náměty především pohádkáři.

Celá generace výrazných prvorepublikových osobností se podílela na rozvoji literárních žánrů v dětské literatuře – od autorských pohádek až po komiks, např. Eduard Bass, Karel Čapek, Karel Poláček, Ondřej Sekora a mnozí další. Z našeho regionu je na výstavě zmíněn např. Karel Handzel, který napsal řadu bajek o důlních skřítcích. Zároveň byl jedním ze sběratelů hornického folkloru.

Přijďte se přesvědčit do vědecké knihovny, jaká byla nabídka dětské literatury za první republiky a jaké byly literární vzory vašich prarodičů. Máte čas již jen do konce dubna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků