Hlavní obsah
Předávání jarních květin ženám po doplavání - Dana Zbořilová Foto: Michal Mucha

Zimní plavci ukončili sezónu v Zářičí

Oddíl DZP Haná Prostějov uspořádal týden po velikonocích - v sobotu 7. dubna - plavecké závody na pískovně v Zářičí, kde zimní plavci z ČR, Slovenska a dalších zemí ukončili 24. kolem Českého poháru v zimním plavání svoji plaveckou sezónu. Již po osmnácté zorganizovali Hanáci „Vítání jara na Hané“.

Předávání jarních květin ženám po doplavání - Dana Zbořilová Foto: Michal Mucha
Zimní plavci ukončili sezónu v Zářičí

A opravdu už to bylo jarní počasí. Závod doprovázela rekordní účast závodníků. „V historii zimního plavání k nám ještě tolik plavců nepřijelo,” řekla předsedkyně oddílu, přemožitelka kanálu La Manche a mistryně světa v zimním plavání z roku 2017 Dana Zbořilová. „Svědčí to buď o vyšším zájmu o tento sport, nebo se zimním plavcům u nás prostě líbí a rádi sem jezdí,” s úsměvem dodala šéfka pořádajícího oddílu.

Teplota vody už opravdu byla jarní. Oficiálně naměřená teplota pro závod měla 8,3°C. A při startu to vypadalo jak na pláži v létě. Sluníčko vyhnalo ven i místní občany, kteří vytvořili skvělou diváckou kulisu a tím i úžasnou atmosféru. Při posledním kole byly více méně již karty rozdány a plavci už dopředu věděli, jaké budou mít v Českém poháru umístění, a tak si prostě závod jen skvěle užili. Vysoká teplota vody již výrazně nezasáhla do celkového hodnocení.

A jak závod a umístění v Českém poháru celkově dopadlo? Vzpomeňme jen některé. Vítězkou na trati 1000 m se stala pardubická plavkyně Renata Nováková (SCPAP), která se zároveň stala i absolutní vítězkou pro rok 2017/2018.

Absolutním vítězem v mužské kategorii se stal brněnský plavec Michal Slanina z (Fides), který rovněž vyhrál svou mužskou kategorii na trati 1000 m.

Skokanem roku byla vyhlášena Pavlína Procházková (I.PKO) a nejúspěšnějším nováčkem roku se stal Karel Hartman (PK Zábřeh).

Nejstaršími účastníky byla Blanka Vyskočilová (1939 – Sokol Hradec Králové) a Bohumil Pácl (1940 – DZP Haná Prostějov).

Český pohár vyhrál v družstvech I. PKO Praha, který za sezónu vyplaval 229 581 bodů. Druhé místo obsadil Fides Brno, který pro klub vyplaval 129 817,5 b. Třetí příčku a bronzovou medaili si již potřetí obhájil pořádající oddíl DZP HANÁ Prostějov s 56 682,5 b.

Dana Zbořilová obsadila čtvrté místo, bronz jí unikl od 10 bodů. „Když se pořádaly ty teplotně nejextrémnější, a tím i nejvíce bodované závody, byla jsem jinde,” okomentovala svoji bramborovou medaili Dana. My jen doplníme, že se účastnila letos mistrovství světa v zimním plavání v Talinu (Estronsko) kde si ve své věkové kategorii na trati 450 m vyplavala 3. místo a přivezla si tak krásnou bronzovou medaili.

Vzpomeňme i mladého perspektivního plavce z Hané Prostějov Jana Pelíška, který se umístil v ČP ve velké konkurenci ve věkové kategorii 18 – 39 let na 5. místě. V první desítce nejlepších se ve svých věkových kategoriích umístili i Milan Trnkal, Otakar Ježek, Jan Hubáček a Bohumil Pácl. V ženách potom Gabriela Ježková, Daniela Němčíková a Zina Klečková. Všichni z DZP Haná Prostějov.

Velké poděkování patří celému organizačnímu týmu, ale především spolupořadatelům závodu, bez kterých by závod neměl takovou úroveň, kterou měl, a to obci Zářičí v čele se starostkou Marcelou Joklíkovou a SDH Záříčí, kteří vytvořili skvělé logistické zázemí pro plavce. Poděkování patří i všem partnerům a sponzorům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků