Hlavní obsah
Sbírka klíčů v Uherském Brodě Foto: Elen Sladká

Ze sbírky klíčů vznikne památník Sametové revoluce

V pondělí 15. ledna byla ukončena sbírka klíčů, kterou vyhlásilo město Uherský Brod. Jejím výsledek je bezmála 73 kg materiálu. Při zjištění, že průměrný klíč váží 12 g, bylo tedy nasbíráno více než 6000 klíčů.

Sbírka klíčů v Uherském Brodě Foto: Elen Sladká
Ze sbírky klíčů vznikne památník Sametové revoluce

Ve sběrných boxech se objevily klíče všech tvarů a velikostí. Od nejmenších klíčků z dětských hraček až po staré rezavé klíče od vrat. Jeden vtipálek dokonce věnoval plastovou hračku pro miminka ve tvaru klíče. Také zdroje byly velmi různorodé. Někteří lidé přinášeli jednotlivé klíče, jiní celé svazky z již neexistujících budov nebo klíčky od svých prvních automobilů, které už dávno nemají.  

Co ale těší asi nejvíce je, že se touto ojedinělou sbírkou podařilo oslovit nejen lidi v Uherském Brodě a okolí, ale i širší region. Dokonce se sešlo několik balíčků ze sousedního Jihomoravského kraje. Jeden dárce z Adamova připojil ke svému kilovému balíku dopis, že se jedná o klíče z jeho bývalé montérské dílny. Dílnu už dávno neprovozuje, ale je rád, že klíče z ní ještě poslouží.

Vyskytl se také jeden zajímavý paradox, a to, že nejvíce klíčů se nashromáždilo na místě, kde se vlastně ani nesbíralo. Pracovníci Technických služeb města nasbírali jen mezi sebou, svými rodinami a známými rekordních 23,7 kg klíčů.

Nyní budou nasbírané klíče putovat na další zpracování. Ujme jich vybraný umělec, který z nich vytvoří památník Sametová revoluce. Ten bude umístěn u schodů do Muzea J. A. Komenského, na místě, kde se v roce 1989 poprvé sešli Broďané, aby vyjádřili svou podporu studentům v Praze a protestovali proti tehdejšímu režimu.

Památník byl měl být dokončený ještě v letošním roce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků