Hlavní obsah
Zdice při pohledu ze Zdické skály. Foto: Jiří Cysař

Zdice zvou na dvě pozoruhodná vyhlídková místa

Středočeské Zdice jsou jedním z dobrých turistických tipů. Kromě prohlídky města nabízejí i výpravu na dva pozoruhodné vyhlídkové body.

Zdice při pohledu ze Zdické skály. Foto: Jiří Cysař
Zdice zvou na dvě pozoruhodná vyhlídková místa

Startovním místem při cestě do Zdic z Prahy může být na Hlavní nádraží (to když se vydáme na cestu vlakem), nebo můžeme jet automobilem či autobusem. Autem po dálnici D5 a autobusem ze Zličína nebo Butovic.

Zdice mají přehledně zpracované své stránky a tak vše podstatné o městě se můžete dovědět právě zde. Ve městě za podívání určitě stojí místní kostel či stále se točící koule přímo na náměstí.  

Ale nyní se již vydejme na výlet na dva vrcholy nad městem - a to na Zdickou skálu a Knihov. Z obou míst je nádherný výhled do okolí a nejsou od sebe vzdáleny až tak daleko.

Po příjezdu do města na nás čeká první vyhlídka a to Zdická skála. Nachází se nad hlavní silnicí ve Zdicích ve směru na Plzeň. Dostaneme se k ní od náměstí kolem kostela, dále mineme školu a tam již se po několika metrech vpravo vydáme na stoupání na vrchol Zdické skály. Je to asi 200 metrů prudce nahoru svahem kolem rodinných domků. Odměnou je již avizovaný nádherný výhled do okolí.

Z kopce vidíme Zdice, Chodouň, při dobrém počasí, jak je vidět na přiložených fotografiích, i vzdálenější okolí. Jen co se pokocháme pohledy a oddechneme si, můžeme se vydat na druhý vrchol našeho výletu. Pokud po náročném výstupu jsme již znaveni a máme chuť se najíst a napít, můžeme navštívit několik restaurací přímo v centru města i ve směru na Knihov, další cíl této výpravy.

Po občerstvení se vydáme po Husově ulici na vrch Knihov, informace o tomto vrchu naleznete zde. Stručně řečeno -  jedná se o lesopark s posezeními a informačními tabulemi. Loni byl otevřený po celkové úpravě.

Z nejvyššího místa se nabízejí výhledy do krajiny zase z jiného úhlu - z vrcholu Knihova je vidět i Beroun a Králův Dvůr. Je to sem sice rovněž náročný výstup, ale máme zde možnost odpočinout si a posedět na pěkných lavičkách. Pro příznivce Geocachingu dodejme, že na obou vrcholech jsou schovány kešky.

Více fotografii zde

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků