Hlavní obsah
Foto: Alena Jandlová

Zbyšek Sion po dvaceti letech opět vystavuje v Poličce

V sobotu byla v poličském muzeu zahájena výstava významného poličského rodáka a uznávaného malíře – Zbyška Siona. Ve svém rodném městě naposledy vystavoval v roce 1993 a vernisáž si sám nenechal ujít.

Foto: Alena Jandlová
Zbyšek Sion po dvaceti letech opět vystavuje v Poličce

Slavnostní zahájení se konalo za účasti autora a podívat se přišly desítky milovníků moderního umění. Zároveň se malíř setkal s několika svými přáteli, kteří se na něj a jeho výstavu přijeli podívat i z dalekého okolí.  

Úvodního slova se chopil kurátor výstavy PhDr. David Junek. „Zbyšek Sion získal své první základní informace o výtvarném umění v Poličce a to od svého staršího bratrance, historika umění, Otakara Aleše Kukly. Poté studoval v Praze, kde posléze i vystavoval. Obraz „Situace“ na II. pražském salónu v roce 1969 se úřadům jevil být v rozporu s kulturní politikou socialistického státu a způsobil, že autor upadl v nemilost… Ovšem ve světě imaginace prožíval svobodu. Pohyboval se od nezobrazujícího umění k návratu figury a grotesknosti a nejnověji opět k abstrakci. K vyjádření užívá výraznou barevnost a geometrické obrazce. Jakkoliv to není na první pohled patrné, vyprávějí obrazy Zbyška Siona i o soucitu a naději,“ řekl Junek.

Výstava zahrnuje tvorbu z posledních deseti let a k vidění je i několik nových děl, která jsou vystaveny úplně poprvé. Jedinečná tvorba akademického malíře je k vidění až do 20. října 2013. 

„Nemohu „vysvětlit“ své obrazy. Symboly žijí svým vlastním životem. Přesáhnou svého tvůrce a stanou se neuchopitelnými,” prohlásil vystavující výtvarník.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků