Hlavní obsah
Klenot I v Polici nad Metují Foto: Vladimír Kalvach

Zavěšená socha nazvaná Klenot ozdobí veřejný prostor v Polici nad Metují

Police nad Metují se může pochlubit další nabídkou výtvarného umění. Veronika Psotková instalovala na Nové Terase zavěšenou sochu Klenot I. Jde o první sochu z plánovaného cyklu a Police nad Metují se tak postavila po bok dalších českých měst, kde autorka některou ze svých zavěšených soch vystavovala.

Klenot I v Polici nad Metují Foto: Vladimír Kalvach
Zavěšená socha nazvaná Klenot ozdobí veřejný prostor v Polici nad Metují

V polovině června se Police nad Metují ozdobila Klenotem… a ne ledajakým. Klenotem, který vznikl v ateliéru sochařky Veroniky Psotkové a který bude zdobit vstup do Muzea papírových modelů.

Klenot I je první zavěšená socha ze zamýšleného cyklu Klenoty. Ty vznikají pod dojmem cvičení jógy a pracují hned s několika kontrasty, jak řekl na vernisáži Pavel Frydrych ze spolku Apeiron.

„Ač se polohy jogínů zdají nepřirozené, jsou ve své podstatě pohodlné. To je první kontrast. A druhým je samotná socha – Klenot vytvořený z pletiva, z drátů, který zabírá jasně definovaný prostor, ale na druhé straně nechává světlo, aby jím volně procházelo.“ Právě efekt procházejícího světla jakoby ještě násobí „vznášení se“ sochy v prostoru.

Autorka, Veronika Psotková, je etablovanou sochařkou na české výtvarné scéně. Na začátku milénia vystudovala Pedagogická fakulta UP v Olomouci, aby posléze pokračovala ve studiu na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně v Ateliéru sochařství I. Měla několik samostatných výstav – např. v Domě umění v Opavě, v Novoměstské radnici nebo Galerii DOX v Praze, ale také třeba v Härjedalens kulturcentrum ve Švédsku. Zúčastnila se mnoha kolektivních výstav v Čechách, Bělorusku, Německu, Švédsku nebo Itálii. A její instalace zavěšených soch zdobily či zdobí Litvínov, Prahu, Liberec, Brno, Opavu nebo Trutnov.

„Moje drátěné sochy jsou tak trochu kresbou, kresbou, která se nakonec přetransformovala do plastiky. Ale důležitá je jejich vzdušnost, možnost průniku světla skrz sochu,“ řekla autorka na vernisáži v Zeleném domečku v Polici nad Metují.

Výstavu pořádá spolek Apeiron s podporou Města Police nad Metují, ve spolupráci s Muzeem papírových modelů. Instalaci si v Polici nad Metují můžete prohlédnout do konce září.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků