Hlavní obsah
Foto: zámek Loučeň

Zámek Loučeň zve na Přírodní Vánoce pana nadlesního

Bohatý program na zámku Loučeň pokračuje také druhou adventní neděli, tedy 8. prosince, kdy se chystají Přírodní Vánoce pana nadlesního. Jde o výlet do zámeckého parku na stanoviště zvířátek, při kterém dostanou čtyřnozí obyvatelé parku a také ptáci několik dobrot.

Foto: zámek Loučeň
Zámek Loučeň zve na Přírodní Vánoce pana nadlesního

Advent na zámku zahájil o první adventní neděli, tedy 1. prosince, křest největšího adventního věnce Česka čtyřmi anděly. Obří věnec zdobí kruhovou zámeckou kašnu až do Tří králů.

„Rodinný portrét, nebo snímek celé třídy u tohoto věnce může být jistě nevšední ozdobou domácích nebo školních fotoalb,“ řekl manažer zámku Jiří Senohrábek.

V neděli 8. prosince se na Loučeni chystá další program s názvem Přírodní Vánoce pana nadlesního s výletem do zámeckého parku.

Zámecký park začali budovat Thurn-Taxisové z francouzské barokní zahrady, která zámek obklopovala až do poloviny 19. století. Proměna s sebou nesla také významné rozšíření. Krajinářsky byly poprvé upraveny pozemky pod zámeckým návrším, po staletí využívané jako užitkové zahrady a ovocné sady. Na jejich místě i kolem zámku byly postupně vysázeny desítky vzácných, často exotických dřevin. Po roce 1860 se park rozrostl až k silnici vedoucí do Mcel. 

Mezi mnoha vzácnými dřevinami upoutá přinejmenším svým exotickým jménem a na jaře pak mimořádně rozložitými květy liliovník tulipánokvětý, vysázený téměř centrálně ve stráni pod hlavním traktem zámku. Hned na několika místech parku dosud dobře prospívají kmeny a větve kaštanovníků jedlých. K nejstarším dřevinám parku patří dub letní. Málokde najdete tak nádherně rozvětvenou katalpu, jakou se může pochlubit zámecký park v Loučeni.

Mezi mnoha zvířecími obyvateli parku mohou návštěvníci objevit vzácného brouka roháče. Ve dvou rybnících zámeckého parku se prohánějí  ryby - v dolním z nich můžete pozorovat hemžení amurů a české národní ryby, tedy kapra.

„Hlavním hrdinou tentokrát bude knížecí nadlesní, který vezme děti do zámeckého parku, aby společně s nimi připravil pár zvířecích pochoutek - od klasů kukuřic, přes lůj k další krmi,“ sdělil Jiří Senohrábek.

Účast na třech zhruba hodinových pochůzkách se zasvěceným výkladem, které začínají v 11, 13 nebo 15 hodin, předběžně přislíbila také kněžna Marie a kníže Alexander Thurn-Taxis.

I o posledních dvou adventních nedělích bude na zámku živo: v neděli 15. prosince si při netradičních předvánočních prohlídkách nazvaných Adventní naschvály Bílé paní přijdou na své především ti, kteří se v čase předvánočního shonu touží zastavit a pousmát.

„V neděli 22. prosince pak nastane odpoledne ten správný čas pro adventní koncert v zámeckém kostele a následný, už 7. loučeňský živý betlém,“ doplnila informaci k poslednímu programu zámeckého adventního cyklu Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků