Hlavní obsah
Foto: Jiří Velký

Zahájení zámecké sezóny v Bílovci se zúčastní také obávaný správce a bílá paní

Během slavnostního zahájení letošní zámecké sezóny v Bílovci v sobotu 23. dubna se návštěvníci potkají s řadou historických zámeckých osobností, podívají se do nově zpřístupněných prostor a v historické jídelně z 19. století budou svědky zámeckého hodování.

Foto: Jiří Velký
Zahájení zámecké sezóny v Bílovci se zúčastní také obávaný správce a bílá paní

Slavnostní odpoledne zahájí ve 14 hodin katovská skupina Gotická královna Ordál divadelní hrou O právu útrpném, kde tentokrát půjde o trochu jiný, veselejší pohled na mučení a pálení čarodějnic.

„Od 14.30 hodin návštěvníky pozveme do nově zpřístupněné nejstarší části zámku – gotického sklepení,” říká kastelán Eduard Valeš a dodává, že během odpoledne si budou lidé moci během volných vstupů prohlédnout také apartmán hraběnky Hermíny Sedlnitzké, pokojík pro služebnou, salónek zámeckých gardistů, expozici  Lov a myslivost i novou výstavu fotografií Jak šel čas aneb Zámek a jeho lidé.  

Během večerních komentovaných prohlídek od 18. 30 hodin pak na veřejnost čekají živé obrazy z historie zámku, které přiblíží účastníci divadelního souboru Odřivous.  Návštěvníci se díky tomu potkají i s historicky známou osobností z 18. století – obávaným, ale velice schopným správcem Karlem Johanem Noskem, kterému se během padesátileté kariéry podařilo zhuntované panství ekonomicky oživit. Správce se kromě jiného proslavil také tím, že v jeho domě přespal na cestě do Opavy císař Josef II.

Chybět nebudou ani bílá paní Běta a zámečtí gardisté, kteří na zámku působili už od 16. století. Jak hodovala velká šlechtická společnost, to  bude k vidění v jídelně z 19. století. Večerní zámeckou atmosféru umocní osvětlení svíčkami.

K šlechtické hostině sice návštěvníci pozváni nebudou, ale občerstvení v podobě domácích zákusků a klobás na ně čeká v improvizované zámecké kavárně Caffe Sedlnitzky. A pro zvěčnění výjimečných zážitků bude během celého dne všem k dispozici historický fotoateliér Ivy Kubesové.

A na co se mohou návštěvníci v letošní zámecké sezoně těšit? „Podle dobové fotografie za začátku 20. století jsme vedle hraběnčiny komnaty zařídili i pokoj pro služebnou s prvorepublikovým interiérem,” říká kastelán zámku Eduard Valeš, který návštěvníky zve také na nově instalovanou výstavu bíloveckých šlapacích kol, na níž nebudou chybět ani historické dětské kočárky a oděvy.

Novinkou je také rozšíření otevírací doby: kromě víkendů, kde je otevřeno od 11 do 16 hodin, bude od 10. června možné zámek navštívit ve stejný čas také každou středu. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků