Hlavní obsah
Stávající budova. Foto: Zdroj: Krajský úřad Moravskoslezského kraje.

Začíná stavba nového technického muzea v Kopřivnici

Moravskoslezský kraj 29. července předal společnosti Morys s. r. o. halu bývalé slévárny v Kopřivnici. Stavbaři starou budovu zrekonstruují, vznikne tu nové technické muzeum automobilů Tatra. První návštěvníky by i přes opakovaný tendr na zhotovitele mělo nové muzeum přivítat za necelé dva roky.

Stávající budova. Foto: Zdroj: Krajský úřad Moravskoslezského kraje.
Začíná stavba nového technického muzea v Kopřivnici

Moravskoslezský kraj musel zrušit první výběrové řízení na zhotovitele nového muzea Tatra proto, že nabídky firem byly vyšší, než suma, kterou kraj za pomocí evropských fondů mohl nabídnout.

„Do druhého kola se podařilo vyjednat zrušení finančního stropu 124 milionů korun, který byl podmínkou pro přiznání evropské dotace. Takže náklady na projekt mohou nově dosáhnout maximálně 172 milionů korun včetně nákladů na expozici, z toho téměř 111 milionů půjde z evropských peněz. Zbytek platí Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu. Díky opakování veřejné zakázky na zhotovitele bylo nutné nově sladit postup prací. I přesto vše stihneme podle původních předpokladů. Hotovo bychom mohli míst příští rok na podzim. První návštěvníky bychom rádi přivítali v sezóně 2021,” informoval Jaroslav Kania, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek.

Nové muzeum automobilů Tatra vznikne jako pobočka Muzea Novojičínska, které je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a bude ho provozovat. Společnost Tatra Trucks a. s. darovala pro vybudování muzea pozemek s halou bývalé slévárny. Tato hala v industriálním stylu se nyní musí zrekonstruovat a připravit pro potřeby kulturního zařízení.

Město Kopřivnice se zavázalo kolem budovy muzea vybudovat potřebná parkoviště, příjezdové cesty a zelené plochy. Při sestavování expozice nového muzea se počítá s těsnou spolupráci a koordinací se stávajícím  Technickým muzeem Tatra.

Před novým muzeem bude také vybudována stála expozice legendárního motorového vlaku Slovenské strely, jejíž celkovou renovaci souběžně s výstavou muzea zajišťuje automobilka Tatra. Automobilka také přidá do nových expozic muzea sbírku unikátních vozidel, pro něž výstavní prostory chyběly.

„V současnosti finalizujeme návrh expozice nového muzea. Ta se zaměří především na nákladní vozy značky Tatra. Cílem je vytvoření moderního muzea automobilů Tatra, důstojné expozice Slovenské strely a podpůrné zázemí pro návštěvníky kulturního zařízení, restaurace, dostatečné parkovací plochy. Zlepšit péči o technické památky a zachovat je pro budoucí generace,” dodal k problematice náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků