Hlavní obsah
Do konce tohoto týdne má být zábrana připravena. Foto: Alena Kiedroňová

Zachraňují tisíce žab před koly aut

Nad Vrbnem pod Pradědem, v místní části Mnichov, už roste dlouhatánský pás zábran při frekventované státní silnici do Zlatých Hor. Zachrání až tisíce žab při jejich reprodukční pouti k rybníku.

Do konce tohoto týdne má být zábrana připravena. Foto: Alena Kiedroňová
Zachraňují tisíce žab před koly aut

Úkolu se ujal Pavel Jelínek se svou rodinou. Tráví tady dlouhé hodiny, aby se všechno stihlo včas. Stačí, aby zapršelo a obojživelníci se ze svých zimovišť, z kopců a luk vydají k vodním plochám. Na místa pravidelného rozmnožování.

Vloni se jen v tomto místě podařilo zachytit do kbelíků zahloubených v zemi při pásech plastových zábran a přenést přes silnici bezmála sedm tisíc žab.

„Jsou to hlavně ropuchy, jen ojediněle skokan zelený. Kdyby tady zábrany nebyly, mnoho žab by skončilo pod koly aut, to by byla velká škoda. A určitě to není příjemné ani pro zdejší obyvatele, ani pro motoristy. Už se těším, až se objeví potomstvo těchto obojživelníků. To pak při pohledu na louku máte pocit, jako by tancovala,“ řekl Pavel Jelínek.

Podle pokynů pracovníků Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky postupoval už před rokem a dobře ví, jak žáby zastavit, aby zábrany nedokázaly překonat. Plastový pás musí být ohnutý a zčásti zahrnutý zeminou, jinak by se obojživelníci mohli podhrabat a dostat se na asfalt. Vozovku by tak bezpečně překonaly jen některé z žab.

Kbelíků bude jen tady nad Mnichovem k pěti desítkám. Musí v nich být díry pro odtok vody, zahloubeny pak jsou až po okraj. Dvakrát i třikrát za den je dobrovolníci, mezi nimi také velmi ochotní obyvatelé blízkých rodinných domků, vezmou a prostě přenesou přes silnici. Tam je vyklopí a uvolní pro další obojživelníky hnané pudem rozmnožování.

Podobné zábrany bývají v nedalekém městečku Andělská Hora, v Malé Morávce i třeba v Bělé pod Pradědem. Podobně Správa CHKO Jeseníky dohlíží na ochranu evropsky významných čolků. Třeba v Karlově Studánce a Heřmanovicích je to čolek karpatský, v lokalitě Suchá Rudná vzácný čolek velký.

Pavel Jelínek v předstihu připravil desítky kůlů, ty se nad krajnicí umísťují na vzdálenost půldruhého metru od sebe. Využije tady fólii z loňského roku, jen si pořídil festovnější sešívačku. Tak půjde instalace snadněji. Se zatloukáním kůlů začal se svými pomocníky ve středu 4. dubna, do pátku má být vše připraveno.

„Na čtvrtek je hlášen déšť, tak to bude na trasách k vodním plochám fofr. Když je slunečno, pohyb žab se zpomalí,“ dodal Pavel Jelínek, který je současně dlouholetý dobrovolný hasič. I v letošním roce si chce vést přehled, kolik tvorů se jen tady nad Vrbnem pod Pradědem podaří zachránit. Na to číslo už jsme také zvědavi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků