Hlavní obsah
Za spotřebiče odevzdané k recyklaci obdrží obyvatelé Loun odměny. Foto: Radka Patzáková

Za staré spotřebiče odevzdané v Lounech získají recyklátoři odměny

Akci na podporu sběru a recyklace vysloužilých spotřebičů připravil v Lounech kolektivní systém ELEKTROWIN. Poběží do konce letošního roku.

Za spotřebiče odevzdané k recyklaci obdrží obyvatelé Loun odměny. Foto: Radka Patzáková
Za staré spotřebiče odevzdané v Lounech získají recyklátoři odměny

„Každý, kdo v této době odevzdá staré elektro na některém z určených míst, obdrží dárek nebo slevu ve výši 200 korun na nákup nového spotřebiče,“ informovala ředitelka zákaznického oddělení ELEKTROWIN Táňa Pokorná.

Slevu ve výši 200 Kč za přinesený velký spotřebič, jako je např. pračka, myčka, sporák apod., je možné získat a uplatnit v prodejnách Expert K+B Elektro, Elektro Janáček, Jakub ELEXMAYER, a Servisu Hamas na nákup jakéhokoliv nového výrobku. Za chladničky, mrazáky a drobné spotřebiče obdrží každý, kdo takový vysloužilý elektrospotřebič odevzdá, dárek.

Sběrné místo Patok pak za jakýkoliv spotřebič předá tomu, kdo jej odevzdal, dárek. Odměny sice lze čerpat jen do konce roku, zdarma odevzdávat staré elektro k recyklaci ale mohou obyvatelé Loun i nadále, stejně jako každý z obyvatel České republiky na některém z více než 12 000 sběrných míst, která Elektrowin vytvořil.

Ústecký kraj jako celek dosáhl v roce 2013 jen zhruba poloviny celostátního průměru jak z hlediska celkového množství vysbíraných spotřebičů, tak v přepočtu hmotnosti odevzdaného elektra na jednoho obyvatele. „Věříme, že i tato akce pomůže v letošním roce výsledky zlepšit,“ uvedla Pokorná.

Česká republika je stejně jako ostatní členské státy Evropské unie povinna plnit roční kvótu čtyř kilogramů vysloužilých spotřebičů odevzdaných k recyklaci na obyvatele a rok. To se Čechům sice daří, požadavky EU se ale brzy zpřísní.

Nová směrnice vyžaduje, aby každý z členských států od roku 2016 zajistil zpětný odběr a recyklaci množství elektra, které bude odpovídat 45 procentům hmotnosti spotřebičů uvedených na národní trh za uplynulé tři roky.

Pokud bychom tento požadavek měli plnit už loni na základě prodejů v letech 2010 – 2012, scházelo by každému z nás do naplnění kvóty 2,3 kilogramu.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků