Hlavní obsah
Foto: Archiv ČPZP

Za léčbu onkologických pacientů ČPZP letos vydá přes 2,2 miliardy Kč

Více než 2,2 miliardy korun letos vydá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna na léčbu svých pojištěnců s onkologickým onemocněním. Přitom ještě před pěti lety na tuto léčbu stačilo necelých 1,6 miliardy korun.

Foto: Archiv ČPZP
Za léčbu onkologických pacientů ČPZP letos vydá přes 2,2 miliardy Kč

„Podle předběžných výsledků za rok 2017 jsme loni na léčbu onkologických pacientů vynaložili 2,16 miliardy korun. S nádorovým onemocněním se léčilo 44 806 našich pojištěnců. V letošním roce očekáváme, že celkový počet takto léčených pacientů dosáhne 46 283,“ uvedla tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Náklady na léčbu rostou rychleji než počet onkologických pacientů. Zatímco počet pacientů s rakovinou za uplynulých pět let stoupl o necelou pětinu, náklady se zvýšily o 37,4 procenta. „Nárůst nákladů je způsoben jednak zařazováním stále novějších a dražších léčiv a léčebných postupů, jako je například protonová radioterapie, jednak zlepšením diagnostiky záchytu nádorů v časnějším stádiu, kdy šance na vyléčení je vyšší,“ vysvětlila mluvčí ČPZP.

Mezi nejnákladnější patří nádory krve a krvetvorných orgánů. V čele žebříčku je monocytická leukémie, kde průměrná léčba jednoho pacienta stojí 346 tisíc Kč, dále je to myeloidní leukémie s průměrnými náklady na léčbu ve výši 296 tisíc korun a mnohočetný myelom, kde loni léčba přišla v průměru na 198 tisíc Kč.

Největší díl z prostředků vynaložených na léčbu rakoviny loni putoval na karcinom prsu, kde ČPZP vydala více než 355 miliónů korun, léčba karcinomu prostaty pak stála téměř 197 miliónů korun a léčba karcinomu tlustého střeva byla za přibližně 136 miliónů korun.

Nejpočetnějším karcinomem roku 2017 byl karcinom prsu, kde jsme měli 8420 pacientů, zhruba o sto pacientů méně se léčilo s karcinomem prostaty a na třetím místě byl karcinom tlustého střeva s 2963 pacienty.

Nemalý podíl na včasném záchytu nádorů má i nabídka preventivních programů České průmyslové zdravotní pojišťovny. „Naši klienti mohou čerpat příspěvky ve výši 500 korun na prevenci rakoviny prsu, kůže, prostaty a karcinomu tlustého střeva. V letošním roce jsme navíc přišli s nabídkou tisícikorunového příspěvku pro kuřáky a kuřačky, kteří chtějí s kouřením jednou pro vždy přestat,“ vypočítává nabídku preventivních programů mluvčí Mazurová.

Další významnou aktivitou ČPZP v boji s rakovinou je projekt takzvaného adresného zvaní, jehož cílem je upozornit pojištěnce na potřebu absolvování preventivní prohlídky za účelem vyloučení karcinomu prsu, karcinomu děložního čípku a karcinomu tlustého střeva a konečníku. Kampaň s rozesíláním pozvánek probíhá v rámci projektu ministerstva zdravotnictví od roku 2014. 

ČPZP v rámci uvedeného projektu ještě v březnu obešle přibližně 190 tisíc svých pojištěnců. Dopis s pozvánkou mohou primárně očekávat pojištěnci, kteří déle než čtyři roky neabsolvovali preventivní prohlídky a současně u nich neevidujeme provedené vyšetření prevence rakoviny tlustého střeva, u žen dále prsu a děložního čípku. Vyšetření je pro pojištěnce bezplatné. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků