Hlavní obsah
Výhled z věže na zámecký rybník.

Z věže zámku Mníšku se zájemci mohou rozhlédnout po okolí

Po celé prázdniny je na zámku v Mníšku pod Brdy zpřístupněn vrchol hodinové věže, kde si mohou návštěvníci prohlédnout podkroví zámecké budovy a rozhlédnout se po nejbližším okolí města.

Výhled z věže na zámecký rybník.
Z věže zámku Mníšku se zájemci mohou rozhlédnout po okolí

Předtím musí zvládnout vyšlápnout šedesát schodů po vřetenovém dřevěném schodišti připomínajícím interiéry starých hradů. Toto schodiště bývalo ukryto před zraky oficiálních hostů a návštěv z vyšších společenských kruhů a i dnes je stále nenápadné se vstupem za dřevěnými dvířky na nádvoří.

Kdo po nich kdysi chodil? Bylo určeno sloužícím, kteří tudy vynášeli otop a v komnatách prvního patra zámku zatápěli a přikládali do kamen právě z tohoto schodiště, aby vůbec nechodili mezi panstvo a svou prací a přítomností je nerušili.

Ale i bohatí pánové a šlechtici tudy kráčeli. V barokních časech za dob stavitele zámku Serváce Engela přicházeli touto cestou za zámeckým majitelem soukromé návštěvy a vstupovaly rovnou do malého pánského salónku. Zde se páni potom věnovali hrám v karty nebo v kostky, pokuřovali, popíjeli a při tom mohli uzavírat a domlouvat vzájemné obchody a dohody.

Návštěvník dnes v polovině schodiště projde právě kolem dveří, kterých by si asi ani nevšiml. Ty velké jsou vstupem vedoucím do pánské komnaty, těmi menšími se pak přikládalo do kamen v místnosti za zdí.

V samotné věži pak spatří ještě kyvadlo a mohutné závaží od hodinového stroje, který pohání venkovní hodiny, a pak už se může pokochat vyhlídkou po okolí zámku. Věž je otevřena každý den kromě pondělí od 10 do 16:15 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků