Hlavní obsah
Foto: Vratislav Konečný

Z věže hradu Zvířetice uvidíte všechny barvy podzimu

Procházkou se moc neunavíte, ti pohodlnější mohou vyjet na parkoviště ke hradu. Ruiny Zvířetic u Bakova nad Jizerou za návštěvu rozhodně stojí. Moc lidí tu asi nepotkáte, tak si můžete v klidu vychutnat zemitou vůni tlejícího listí. Z okolních lesů na vaše chřípí útočí neustále.

Foto: Vratislav Konečný
Z věže hradu Zvířetice uvidíte všechny barvy podzimu

Zvířetice jsem poprvé zaznamenal koncem 60. let minulého století, kdy zde byly tábory hnutí Brontosaurus. Mladí nadšenci se snažili pomáhat přírodě, ekologie byla v plenkách, ale první pokusy tu byly. I o obnovení a restauraci Zvířetic.

Letní tábory se pořádají dodnes, ale stavební úpravy moc nepokročily. Každopádně návštěva vám udělá pohlazení po duši,  z plošiny hradní věže je hezký výhled na údolí Jizery. Je to jen její torzo, jako by někdo vzal cukrářský nůž a odpreparoval její půlku. Z cimbuří je při dobrém světle vidět stín, který vrhá silueta hradeb.

Bydleli tu snad všichni

Vyjmenovat všechny rody, které na hradě vládly, by zabralo značnou část textu, a stejně byste údaje brzy zapomenuli. Jsou to jako Zlaté stránky středověk.

Chybí mi tu nějaká  orientační tabule i s nákresem původní podoby hradu, trochou textu, ruina je značně navštěvována a podobné údaje nejdeme na daleko bezvýznamějších místech.

Ale abyste nepřišli úplně zkrátka, počátky hradu zaznamenáme – založil ho Zdislav, syn purkrabího Havla z Lemberka, sezením  na Pražském hradě. To se ještě psal z Lemberka, jeho synové již ze Zvířetic. Majetek přecházel z jedněch rukou do druhých, každý něco přistavěl či zboural.

Posledním rodem tu byli Valdštejnové. Ti je začlenili do svého panství se sídlem v Mnichově Hradišti. Hrad, přestavěný na zámek, ztrácel na významu.

Blesky zámek pohřbily

První zásah bleskem v roce 1693 ještě zámek přežil, když ale po bouři vyhořel v roce 1720, už ho nechali osudu. Pustl a pustne, ale na romantickou procházku je jako stvořený.

Nedaleko odtud, na okraji Mladé Boleslavi, leží Michalovice, také zničené bleskem. Nemovitosti to tu neměly lehké.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků