Hlavní obsah
vyhlídka z věže Foto: Tomáš Vítámvás

Z věže hradu v Ledči nad Sázavou je krásná vyhlídka na město i jeho okolí

Původně gotický hrad Ledeč nad Sázavou, přestavěný v 16. století na renesanční zámek, je vystavěn na skále ve stejnojmenném městě ležícím v údolí řeky Sázavy.

vyhlídka z věže Foto: Tomáš Vítámvás
Z věže hradu v Ledči nad Sázavou je krásná vyhlídka na město i jeho okolí

Byl založen ve 2. polovině 13. století a náleží tak k nejstarším šlechtickým sídlům. Jako každý hrad i tento si prošel ve své historii mnoha změnami stavebními a především se měnilo vlastnictví tohoto sídla.

Například od roku 1766 byly snad jen na několik let v obytných budovách ubytovány jednotky 29. regimentu generála Laudona.

Hrad zažil také požár a to roku 1879. Od roku 1929 byly prováděny opravy a restaurační práce. [více zde]

V současnosti vlastní tuto historickou památku Hrad - Ledeč nad Sázavou s. r. o. V prostorách hradu naleznete expozice sbírek Městského muzea Ledeč nad Sázavou, které jsou věnovány především archeologii, etnografii, zbraním.

Návštěvníkům se však bude určitě líbit nádherná vyhlídka na město Ledeč nad Sázavou i na široké okolí, které umožňuje válcová věž. Ta je otevřena od května do září.

Pokud byste chtěli navštívit běžně nepřístupné interiéry hradu, je nejlepší přijít během mimořádných akcí konaných ve městě, kdy je možné s amatérským průvodcem tato místa poznat. Tyto prohlídky probíhají asi třikrát do roka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků