Hlavní obsah
Pavel Fojtík, Michaela Havelková, Jan Martinec, Jan Řehounek, Pavel Hlaváč, Marta Balejová, Petr Ožan, Tomáš Czernin a Jan Jelínek. Foto: Julius Masár

Z Nymburka poslali do světa čtyři knižní novinky

Hlediště malé scény nymburského Hálkova divadla se ve čtvrtek 26. ledna zcela zaplnilo diváky, kteří přišli přivítat na svět čtyři knižní novinky zdejších regionálních autorů.

Pavel Fojtík, Michaela Havelková, Jan Martinec, Jan Řehounek, Pavel Hlaváč, Marta Balejová, Petr Ožan, Tomáš Czernin a Jan Jelínek. Foto: Julius Masár
Z Nymburka poslali do světa čtyři knižní novinky

Křtily se knihy Emila Zimmlera Paměti o úpravách středního Labe v Nymburce a Erární most v Nymburce, Jizvy na duši Jana Jelínka a Zlatým pruhem Polabí a Nymburk literární Jana Řehounka.

Jako první představil Jan Řehounek, který se ujal moderování programu, knihu již nežijícího autora Emila Zimmlera z nakladatelství Kaplanka Nymburk. Přizval si k tomu editorku knihy Michaelu Havelkovou, která pohovořila o výjimečné osobnosti Emila Zimmlera, odborníka na vodní stavby, jenž působil na konci 19. a na začátku 20. století a mimořádným způsobem se zasloužil o regulaci Labe a vystavění energetických a plavebních děl na něm. Kniha je ojedinělým dokumentem a zároveň kvalitním literárním dílem. Navíc je vybavena mnohdy neznámými historickými fotografiemi.

O Jizvách na duši z nakladatelství Barrister&Principal se rozpovídal jejich autor Jan Jelínek. Jedná se příběh malého chlapce, jenž se narodil židovské mamince a křesťanskému otci v době nanejvýš nevhodné – na začátku druhé světové války. Otec rodinu ukryl u příbuzných na Vysočině, čímž ji zachránil před deportací do koncentráku. Když po válce zemřel, matka s dvěma syny se přestěhovala do Nymburka, kde malý Honzík našel úplně první kamarády. Na celý život. Konečně jeden z nich, ing. Pumr, se večera zúčastnil.

Pak Jan Řehounek představil dvě své knihy.

Jan Martinec z nakladatelství Regia, se pochlubil, že ediční řada Tajemné stezky, v níž kniha Zlatým pruhem Polabí vyšla, má již tři desítky vydaných titulů, které se u čtenářů těší velké oblibě. Tentokrát je to kniha pojednávající o historii, pamětihodnostech, osobnostech a také hledající tajemná místa opředená pověstmi a legendami ve středním Polabí.

Knihu Nymburk literární vydalo nakladatelství Dauphin. Autorovi se podařilo najít a v medailoncích představit sto padesát nymburských literátů, a všechny je dát do souvislostí s místem jejich bydliště a ozvláštnit je literárními perličkami. Pak si pozval k rozhovoru spisovatelku Pavlu Louckou, jednu z autorů v knize obsažených, s níž debatoval o jejím dědečkovi Václavu Kořínkovi, jednom ze tří pamětníků starých časů v Hrabalových Harlekýnových miliónech, tedy díle bytostně spjatém s Nymburkem.

V průběhu příjemného večera zpívala skvělá česká šansoniérka Marta Balejová za klavírního doprovodu Petra Ožana.

Vlastního křtu se ujali „kmotři“ – starosta Nymburka Pavel Fojtík, senátor Tomáš Czernin, nakladatel Jan Martinec a zakladatel občanského sdružení Zlatý Pruh Polabí Pavel Hlaváč.

Večer při sklence dobrého vína s autogramiádou, prodejem knih a diskusemi s autory se protáhl až do nočních hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků