Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Mirka Hrbáčová

Z Bohumína začaly mizet první zakázané videoterminály

Dlouhých devět let. Tak dlouho v Bohumíně bojují s hazardem. První zákaz vyhnal z města velké herny. Ovšem jen na jediný rok. Pak město dostalo políček od ministerstva financí. To do míst se zákazem povolilo moderní videoterminály. Lidé do nich ročně naházejí desítky miliónů korun.

Ilustrační foto Foto: Mirka Hrbáčová
Z Bohumína začaly mizet první zakázané videoterminály

Boj Bohumína s hazardem tak začal nanovo. Teď se teprve po letech průtahů a soudních sporů začíná blýskat na lepší časy. Z města začaly mizet první protiprávně povolené přístroje.

„V místech se zákazem fungovalo donedávna 141 videoterminálů. Z našeho podnětu už ministerstvo zrušilo 17 videoterminálů a dalších 9 odpojily a vypnuly samotné firmy a místní podniky. Zatímco při povolování bylo ministerstvo nesmírně rychlé a stihlo nám tady povolit přes dvě stovky přístrojů v podstatě v řádu několika dní, tak při jejich rušení je nesmírně pomalé. Stále je vyzýváme k rušení povolení, ale trvá jim to dlouhé dva roky. Teprve teď zrušilo první várku videoterminálů. Věřím, že do konce roku zmizí z Bohumína zbývajících 115 protiprávně povolených přístrojů,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha

V současné době platí městská zákazová městská vyhláška v 27 ulicích. Zastupitelé ji v průběhu devíti let devětkrát rozšířili. Naposledy letos v dubnu, když hrozilo, že by bar s automaty měl vzniknout ve Skřečoni v ulici 1. máje naproti kostela.

Na počátku bylo ulic se zákazem šestnáct, a to především v centru města. Díky zákazu tehdy počet starších typ automatů, které povolovalo město, výrazně klesl, a to ze 140 na 30 přístrojů. Město tak přišlo ročně o pět miliónů korun. Zdánlivý klid, kdy se Bohumínu podařilo zrušit herny, trval asi rok, pak ministerstvo financí ve městě povolilo 250 moderních videoterminálů a problémy se vrátily.

Novela loterijního zákona zkrátila dobu povolení pro videoterminály z 10 na 3 roky. V roce 2011 dal navíc Ústavní soud obcím za pravdu a rozhodl, že videoterminál je totéž co výherní hrací automat, a proto obce mají právo regulovat i videoterminály - a to s okamžitou platností i zpětně.

Loterijní firmy s rušením povolení vydaných ministerstvem ovšem nesouhlasí. Snaží se získat čas a odvolávají se. „Ministerstvo financí nestíhá povolení pro videoterminály rušit. V Poslanecké sněmovně proto teď leží další novela loterijního zákona. Ta by to měla vyřešit. Do tří měsíců od nabytí její platnosti by měly všechny videoterminály automaticky zaniknout,“ doplnil Petr Vícha. 

Bohumín má ročně z provozu loterií téměř 10 miliónů, z toho necelý milión je z kursových a číselných sázek. Ten radnice rozděluje mezi sportovní a kulturní subjekty.

„O zbytek nestojíme a až ministerstvo herny zruší, tak o něj rádi přijdeme. Důvody jsou jasné. Jen vloni v nich lidé v Bohumíně prohráli 40 miliónů korun. Tyto peníze mohly skončit v rodinách, které by je jistě lépe a užitečněji využily, navíc by se snížila i kriminalita,“ konstatoval Petr Vícha.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků