Hlavní obsah
Zpívající legenda Yvetta Simonová zazpívá v Kroměříži. Foto: archiv Supraphon

Yvetta Simonová vystoupí na Neslýchaně zábavném večeru v Kroměříži

Jednou z hvězd Neslýchaně zábavného večera, který proběhne v pátek 14. září ve velkém sále Domu kultury v Kroměříži, bude také Yvetta Simonová. Legendární zpěvačka letos oslaví neuvěřitelné devadesáté narozeniny a více než sedmdesát let na scéně.

Zpívající legenda Yvetta Simonová zazpívá v Kroměříži. Foto: archiv Supraphon
Yvetta Simonová vystoupí na Neslýchaně zábavném večeru v Kroměříži

Třetí ročník Neslýchaně zábavného večera, který pořádá Poradenské centrum pro sluchově postižené Kroměříž, o. p. s., bude vyvrcholením Týdne sluchově postižených ve Zlínském kraji.

I když je koncert věnován slyšícím i neslyšícím, silným zážitkem bude jistě i umělecké tlumočení písní do znakového jazyka skupinou Hands dance z Brna.

Yvetta Simonová se narodila 4. listopadu 1928 v Českém Brodě, což bylo i rodiště její maminky. Zakrátko se však rodina přestěhovala do Prahy. K muzice to táhlo Yvettu, tehdy ještě Roubalovou, už odmala. Jak by ne, když v sobě měla zakódované hudební geny, za které může s největší pravděpodobností její muzikální dědeček stejně jako maminka. Proto i malá Yvettka docházela na lekce hry na klavír i zpěvu.

Jako vzorná dcera svých rodičů vystudovala na jejich přání i obchodní školu. V té době už ovšem soukromě studovala hudební teorii a zpěv. Svou touhu stát se zpěvačkou nikterak neskrývala, což se jí splnilo.

Uměleckou kariéru zahájila už v roce 1946 v bratislavské operetě, kam ji tehdy angažoval František Kryštof Veselý. Na této scéně vytvořila mladá zpěvačka svou první divadelní roli v hudební verzi Gogolovy Ženitby - a byla to prý škola profesionality. Po návratu do Prahy hostovala v Orchestru Jiřího Procházky a později v Orchestru Zdeňka Bartáka (1953-1960).

A když se mezitím objevila i v několika rolích na jevišti karlínské operety, přičemž Jan Werich jí vymyslel pseudonym Simonová, její sláva interpretky tanečních písní nabírala obrátky. Tehdy se z rodila kariéra jedné z nejúspěšnějších českých pop zpěvaček všech dob, jejíž největší sláva přišla až v roce 1960, kdy nastoupila k Orchestru Karla Vlacha.

Mezi její největší hity patří písně jako Páni kluci, však je znáte, Dříve než rozkvete kvítí, Chviličku spát, Já jsem zamilovaná, Zhasněte lampióny, Romantická, Malá černá kočička, Šel chlapeček na procházku nebo Romeo.

Ve čtenářské anketě časopisu Mladý svět Zlatý slavík skončila v letech 1962, 1964 a 1965 na druhém místě. Ve filmu Limonádový Joe (1964) zastoupila svým zpěvem herečku Květu Fialovou, a v to v písních Když v báru houstne dým a Whisky, to je moje gusto.

Byl to Karel Vlach, který zajistil Yvettě Simonové nejen vstup do tehdejší první ligy či kvalitní repertoár, ale i pěveckého partnera, s nímž pak na osmadvacet let spojila svůj umělecký osud. Není sporu o tom, že v Milanovi Chladilovi (1931 - 1984) našla elegantní zpěvačka ideálního jevištního i pěveckého partnera stejně jako on jedinečnou kolegyni. Natočili spolu řadu duetů jako například Sladké hlouposti, My dva a čas, Až na severní pól, Sentimentální, Děti z Pierra, Santa Anna Maria nebo Pohádka o konvalinkách.

Během Neslýchaně zábavného večera, který bude moderovat Aleš Cibulka, dále vystoupí například Leona Machálková, Karel Gott revival Morava, bubeník Hanz Sedlář, kouzelník Pavel Kožíšek nebo šansoniér Jiří Bartoň.

Vstupenky na Neslýchaně zábavný koncert jsou v předprodeji v pokladnách Domu kultury v Kroměříži nebo v Poradenském centru pro sluchově postižené Kroměříž.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků