Hlavní obsah
Tenkozobec opačný. Foto: Adolf Goebel

Vzácný tenkozobec opačný se objevil na Plzeňsku

V polovině května se na rybníce Výsovák u obce Chocenice vyskytl jeden z nejkrásnějších bahňáků, který u nás vzácně hnízdí pouze v jižních Čechách a na Moravě. Objevil jej zde Jan Haber, ornitolog a pozorovatel ptáků z Nepomuku. Jde o historicky první doložený výskyt tohoto druhu v okrese Plzeň-jih.

Tenkozobec opačný. Foto: Adolf Goebel
Vzácný tenkozobec opačný se objevil na Plzeňsku

Tenkozobec opačný je černobíle zbarvený bahňák velikosti racka chechtavého. Jeho zvláštností je dlouhý a velmi tenký zobák, který má na rozdíl od ostatních ptáků otočený špičkou vzhůru. Právě podle svého zvláštního zobáku dostal jméno – tenkozobec opačný.

Video tenkozobce si lze prohlédnout na videokanále Moravského ornitologického spolku.

Pozorování tenkozobce opačného je pro každého ornitologa o milovníka přírody velkou událostí. Pozorovatelé ptáků jezdí za tímto vzácným druhem na jižní Moravu, nebo do jižních Čech, kde vzácně hnízdí pouze několik párů.

Tenkozobci hnízdí na zemi, většinou na dně vypuštěného rybníka. V hnízdě mívají čtyři vajíčka a o mláďata pečují 35 až 40 dní. Vzhledem k tomu, že se na Plzeňsku zdržuje pouze jeden pták, tak se nedá očekávat, že by zde došlo k zahnízdění tohoto vzácného druhu.

Výskyt tenkozobce opačného v Plzeňském kraji považují ornitologové za raritu a za zcela výjimečnou a jedinečnou událost. Předchozí pozorování je z roku 1956, kdy se zdržoval jeden tenkozobec na Kovčínském rybníce u Kovčína v okrese Klatovy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků