Hlavní obsah
Foto: muzeumkutnahora.info

Vzácné bible budou k vidění v kutnohorské Knihtiskárně

Bible. Kniha knih, nejvydávanější a nejčtenější kniha světa. Bible a knihtisk patří již stovky let neodmyslitelně k sobě. Proto budou v expozici Muzea Kutná Hora Knihtiskárna od 20. června do 23. června 2019 k vidění vzácné historické tisky biblí ze soukromé sbírky sběratele Vlastimila Brunclíka.

Foto: muzeumkutnahora.info
Vzácné bible budou k vidění v kutnohorské Knihtiskárně

Běžná otevírací doba Knihtiskárny je denně od 9:30 hodin do 17:00 hodin. Během ní si mohou návštěvníci prohlédnout nejenom výstavu Knihy knih, ale současně navštívit stálou expozice historie knihtisku. A právě kvůli výstavě vzácných tisků bible bude provozní doba Knihtiskárny po celou dobu trvání unikátní výstavy prodloužena až do osmé hodiny večerní.

„Návštěvníci se v prodloužené otevírací době mohou seznámit se vzácnými originálními tisky bible hodně zblízka a podrobně, s některými z nich dokonce i mimo vitríny muzea. Sběratel Vlastimil Brunclík je osobně návštěvníkům představí, a to i s poutavým výkladem. Můžete se tak dozvědět nejenom něco o historii vzniku českých biblických překladů, ale i podrobnosti z práce starých mistrů tiskařů a knihařů, která kladla vysoké nároky na jejich vzdělání a um,” uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti Muzeum Kutná Hora Robert Lukášek.

K vidění budou také krásné dřevořezy v Severinově (1529) a Melantrichově (1549) bibli. Návštěvníci uvidí také Bibli kralickou, kterou z původních biblických jazyků hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny přeložili teologové Jednoty bratrské, dále faksimile Bible kutnohorské Martina z Tišnova a další dvě desítky exemplářů bible vytištěných v letech 1506 až 1857.

„Musím upozornit, že počet návštěvníků je omezen kapacitou expozice, proto zájemcům doporučujeme využít rezervační systém na webových stránkách www.muzeumkutnahora.info,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků