Hlavní obsah
Potáplice žlutozobá na hladině. Foto: Jiří Šafránek

Vzácná potáplice žlutozobá se objevila na novomlýnských nádržích

Teprve pátý výskyt potáplice žlutozobé v České republice zaznamenali v těchto dnech ornitologové na novomlýnských nádržích u Dolních Věstonic. Na Moravě se navíc vyskytla pouze jednou - a to 25. prosince 1942 u Lobodic na Přerovsku.

Potáplice žlutozobá na hladině. Foto: Jiří Šafránek
Vzácná potáplice žlutozobá se objevila na novomlýnských nádržích

Potáplice žlutozobá žije na arktickém pobřeží Ruska a Severní Ameriky. V Evropě zimuje u mořského pobřeží Norska a jen zcela výjimečně se jednotliví ptáci objevují v západní Evropě. Jde o vodního ptáka, který se živí výhradně lovem ryb. Každý jeho výskyt ve střední Evropě považují odborníci za velmi výjimečný a jedinečný. Vysvětlují jej nezkušeností mladých ptáků, kteří mohou v době tahu zabloudit i mimo obvyklé zimoviště tohoto druhu.

Potáplice žlutozobá je o málo větší než husa, dosahuje dálky 80 až 90 cm a váží 4 až 6 kilogramů. Dokáže se výborně potápět a to až do hloubky 10 metrů. Má výrazný světlý zobák, který obvykle drží šikmo vzhůru, čímž se liší od své příbuzné potáplice lední.

Za posledních 100 let se u nás vyskytla potáplice žlutozobá pouze čtyřikrát: v roce 1935 na Pardubicku, potom v roce 1942 v Roudnici nad Labem v severních Čechách a druhá v témže roce u Lobodic na střední Moravě. Po více než třiceti letech se objevila v roce 1976 na Labi v Děčíně a potom v roce 1996 ve Skochovicích v Královehradeckém kraji. Nyní jde tedy o pátý výskyt v ČR, druhý na Moravě a první v Jihomoravském kraji.

Na Novomlýnských nádržích byla objevena ornitology 29. prosince 2012 na hladině dolní nádrže u obce Dolní Věstonice. V průběhu několika posledních dní se zde vystřídalo několik desítek ornitologů a pozorovatelů ptáků z celé republiky a dokonce i ze Slovenska, kteří si nechtějí nechat ujít možnost vidět na vlastní oči tohoto vzácného zatoulance z dalekého severu.

Pozorování ptáků již není výhradní činností pouze ornitologů, ale stále častěji se mu věnují milovníci a ochránci přírody. V Severní Americe a v západní Evropě je pozorování ptáků oblíbenou činností statisíců lidí. I u nás si tato činnost nachází stále více příznivců a desítky pozorovatelů ptáků je možno potkat v místech, kde se vyskytne nějaký výjimečný druh. V loňském roce to byl například výskyt racka šedého v Praze na Vltavě a o rok dříve zimování 14 kusů bernešek rudokrkých na jižní Moravě. Pozorovatelé ptáků se u nás sdružují v Klubu300.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků